מבדק סוציומטרי

שאלה:

אשמח לקבל את דעתכם בשאלה שמטרידה אותי בשבוע האחרון: במסגרת העבודה אני נדרשת למלא דו”ח סוציומטרי על עמיתים. את חלקם אני מכירה היטב וחלקם פחות. יש לי התלבטות גדולה אם הדבר מותר (לשון הרע?), ואי נוחות גדולה מהשיטה הזו.  
על סמך מה אני אחרוץ גורלות? וחוץ מזה אני לא חושבת שאני מכירה מספיק את כל חברי למחלקה, ובוודאי לא יכולה להיות בטוחה בתשובתי, כדי לדרג את כולם. 
אני מבינה שעל סמך השאלון הזה מסייעים לאנשים לתקן מה שדרוש, אך גם לסלק מהמערכת את מי שאינו מתאים. אבל, הבדיקה הזו לא נעשית על ידי מומחה אלא על ידי דירוג עמיתים. 
מצד שני, אם זה אסור, אני לא בטוחה מה יקרה אם לא אמלא את השאלון, האם לא אפגע מכך. 
סליחה על האריכות. האם זה מותר או אסור?  
באילו תנאים זה יהיה מותר? 
כמו כן, עולה לי בראש כעת שאלה נוספת. לו הייתי המעסיק: האם היה לי מותר להעיף אנשים רק בגלל שעמיתים רבים שלהם דרגו אותם נמוך? זו לא ענישה ללא ראיות? 
מוטרדת ומצפה לתשובה 

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה 

יישר כוח על השאלה ועל הצורך בבירור הנושא, שעוסק בנושאים החשובים ביותר בהלכה, של לשון הרע, הלבנת פנים וכדו’. 
המבדקים הסוציומטריים נתונים במחלוקת בין פוסקי ההלכה. חלקם טוענים שהדבר אסור לחלוטין; חלקם טוענים שהם כלי חיוני ביד מנהל כדי לקבל תמונה ראויה על מצבת העובדים והיכולת התפקודית שלהם, והערכת עובדים ותפוקתם אינה אסורה על פי ההלכה.  
עמדתי היא עמדת ביניים: עדיף לא להשתמש בכלי זה, מסיבות רבות, שחלקם נעוץ בהלכות לשון הרע וחלקם נעוץ בהשפעה שעלולה להיווצר ממידות רעות אחרת, כמו צרות עין, נקם וכדו’. לכן, אם את יכולה להשתחרר ממילוי שאלונים אלה בלי להיפגע ובלי לפגוע – זה בוודאי יותר טוב. 
ברם, אם הדבר חיוני, הדבר הנכון לעשות הוא למלא אותם ביושר המוחלט, ללא נטיות וללא צרות עין, ולנסות להיות מכוונים כמה שיותר.  
גם המעביד עצמו צריך, ובדרך כלל זה כך, לקחת את השאלונים האלה בערבון מוגבל מאוד, ולראות בהם בעיקר תמרורים שיכולים לסייע לאתר היכן יש חסימות שצריך לפתוח ולא כמכשיר שנותן לו תמונה ראויה לפיטורין או לקידום. כאשר זה נעשה כך, ויש ניסיון להבין את התמונה דרך העובדים – זה יותר נכון. 

כל טוב ושוב יישר כוח 

יובל שרלו
הרב שרלו הוא ראש תחום אתיקה בארגון רבני צהר

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

סגור לתגובות.

Thumbnail image credit


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים