בית » שאלות » אתיקה דתית » קשה לי כשילדי מברכים "ברוך שלא עשני אישה"

קשה לי כשילדי מברכים "ברוך שלא עשני אישה"

שאלה:

שלום,
אני אמא לשלושה בנים, ובזמן התפילה שלהם אני לא יכולה להימנע מתחושת אי הנוחות שמתעוררת הי כשאני שומעת אותם מברכים בברכות השחר "שלא עשני אישה",
הברכה הזו פוגענית כלפי נשים בכלל ומעוררת זלזול בכבודו כאימם בפרט, בעלי שותף לדעתי אך אנחנו מתלבטים אם בשינוי הנוסח ל"שעשני כרצונו" עבור כל בני הבית תהיה משום בעיה "הלכתית". מה מעמד הברכות ומה המשמעות של שינוי נוסח הברכה המקובל? שאלתי מופנות לרב שרלו בבקשה, בברכה.

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

פרשת היטב את הדילמה.
מחד גיסא, מדובר בברכה עם מסורת ארוכה מאוד, המבטאת עמדה של העדפה להיות חלק מעולם המצוות המעשי על פני פטור ממנו. ונשים המברכות שעשני כרצונו לא רק כהשלמה, אלא (לאור ביאורו של הרב קוק זצ"ל) כדרך אמונית אחרת: מקבלת. אין ספק שכוונת חז"ל מתקני הברכה לא נועדה להיות פוגענית, ובוודאי שלא זלזול בכבוד אם, אולם לא ניתן להתעלם מהעובדה שהיא נתפשת כך כיום אצל חלק מאתנו.
מאידך גיסא, אנחנו חיים כיום בתודעת חיים אחרת, בהבנה כי ההבדלים שבין אישה ואישה אינם ניצבים על סולם עדיפות ורצון לברך על המקום הגברי, והכרה עמוקה במקומו של כל אחד ביסודו הוא.
מה אפוא עושים ?
שתי דרכים עומדות בפנינו:
ראשונה – להמשיך ולברך כך מכוחה של המסורת, וסובייקטיבית להעניק לברכה זו משקל כוונתי נמוך יותר, אבל לא לבטלה, מכוח העובדה שיש בה התייחסות מועטה ליתרון שבעולם המצוות הכולל.
שניה- "דובר שקרים לא יכון נגד עיני", ואין הקב"ה מתיר להתפלל דברים שהם שקר בנפשנו, ועל כן לא לומר את הברכה הזו. ברם, אין מקום לתקן תקנה חדשה של אמירת הברכה "שעשני כרצונו" על ידי כולם, שהלוא אין אנו מתקנים ברכות בפני עצמנו.
אני נוהג בראשונה, אבל יכול להבין את ההולך בדרך השניה.

כל טוב, ויישר כוח על הרצון לכוון את עצמנו

יובל שרלו
הרב יובל שרלו, ראש מרכז האתיקה בצהר

לקריאה נוספת:

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים