בית » שאלות » המרחב הציבורי » קריאה פומבית להלשין על חולי קורונה – זו הדרך הנכונה?

קריאה פומבית להלשין על חולי קורונה – זו הדרך הנכונה?

שאלה:

שאלה
משתפת בשאלה שמאד מציקה לי. המשטרה פתחה אפשרות להגשת תלונה על הפרת ההוראות בנושא הקורונה דרך האינטרנט. כמובן, בדרך שלא תאפשר להגיש תלונה בלי ששם מגיש התלונה יהיה מאומת. אני מבינה לגמרי את הצורך, ועדיין זה מאד קשה לי. זו החברה שאנחנו רוצים לגדל כאן? האם קריאה פומבית להלשין היא דרך נכונה לבנות קהילה? כך נהגו בעם ישראל מדורי דורות? אני חושבת שיש הבדל בין מצב שבו מישהו רואה משהו שמפר את הכללים ויש לו שאלה האם לדווח לבין קריאה ציבורית לכל הציבור לדווח ולהלשין.

חשובה לי דעתכם. מה אתם חושבים? והאם יש הבדל בין דיווח על חולה מאומת שלא נוהג לפי הכללים לבין כל אדם שאינו נוהג לפי הכללים?

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה,

יישר כוח על השאלה החשובה הזו.

היחס העקרוני למדינה המעודדת את אזרחיה לדווח לשלטונות על אחרים נכתב על ידינו לפני זמן רב, בהקשר של אי-תשלום מיסים. אשמח אם תראי את הדבר כרקע.

ואכן, קשה מאוד למתוח את הגבול, בין עידוד מתמיד של תושבים, לבין אמירה שכאשר מדובר באדם שממש מפר את הכללים ומסכן את האנשים האחרים באופן ישיר – חובה לדווח.

ועל כן, תוכלי לראות בתשובות השונות כאן ב"צהר לאתיקה" כי ראוי לדווח על אדם זה, אבל אין להפוך את הדבר לשיטה כללית, של אזרחים העוסקים בדיווח מתמיד על אנשים אחרים.

כל טוב ויישר כוח

יובל שרלו
הרב שרלו הוא ראש תחום אתיקה בארגון רבני צהר

לקריאה נוספת:

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים