בית » שאלות » אתיקה כלכלית » קבלת שכר עודף ממעסיק

קבלת שכר עודף ממעסיק

שאלה:

שלום לרב!  

שמי יוסי ואני מלמד במערכת החינוך. לקראת סוף שנה”ל הנוכחית השתתפתי בתכנית תגבור לתלמידים הניגשים לבגרות. בגין תכנית זו מגיע שכר בנפרד מן השכר הקבוע של מורה והוא מגיע ממעסיק אחר. השכר מחושב לפי סכום מסוים לשעה. את שעות העבודה בפועל יש לדווח במערכת ממחושבת.  

לצערי, בכל הפעמים שניסיתי להיכנס למערכת כדי לדווח, לא הצלחתי. מלבד זה, כמחצית מן השיעורים המתוכננים התבטלו בגין היעדרות של התלמידים… בסופו של דבר המזכירה דיווחה במערכת את כל מלוא השעות, שלא בידיעתי. היא אמרה שאם הדוחות לא יוגשו בזמן, הדבר עלול לפגוע בהמשך קבלת ההטבה בשנים הבאות. כעת אני אמור למלא טופס 101 כדי לקבל את השכר על השיעורים שהעברתי, אבל לפי הדיווח במערכת, אני עתיד לקבל שכר שלא מגיע לי, כאילו עבדתי את מקסימום השעות, ובזה אני לא מעוניין. אני מעדיף לא לקבל את השכר מאשר לקבל שכר שלא מגיע לי.  

א. כיצד עליי לנהוג?  

ב. אשמח לקבל נקודת מבט על מצבים מעין אלו, שבהם אינני מתנהל ישירות מול המעסיק משלם השכר, וגם אינני המעורב היחידי בכל ההתקשרות מול המעסיק.

תודה רבה! 

 

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה, 

יישר כוח על האחריות המוסרית ועל הרצון להקפיד בהלכה: 

נקודת המוצא היא שאסור לאדם לקבל כסף שאינו מגיע לו נגד רצונו של הנותן. אנחנו צריכים לעשות מאמצים רבים כדי שלא לעשות דבר שיעניק לנו כסף שאינו שלנו. במקרה הזה – אתה עשית את שנדרש ממך, ויישר כוח על כך שלא מנעת את עצמך מלדווח על כך. אולי ראוי לעשות משהו נוסף – ראה להלן.  

ברם, אם הנותן בנה מערכת בה האדם אינו יכול להימנע מלקבל את הכסף הזה, כמו במקרה הזה, האחריות נופלת על הנותן ולא על המקבל. זה מעין ״יאוש בעלים״ שהמדינה לעתים מקיימת, כדי לקיים נוהל מתוקן ומסודר של משכורות. הדבר דומה במעט, לא זהה, לאבדה מדעת, שמותר לאדם לקחת אותה למרות שיש בה סימן. 

על כן, מה שאתה צריך לעשות הוא לכתוב מכתב למשרד החינוך, לתאר את מה שאירע, ולשלוח אותו לאגף כוח אדם, ומכאן והלאה אינך צריך לעשות דבר. 

בכך מתאזנות שתי החובות: הראשונה – לעשות את מה שניתן כדי שלא לקבל חס ושלום כסף שלא מגיע לנו; השניה – לזהות מתי האחריות על כך נמצאת על המערכת, ולהבין כי לעתים המערכת עצמה בונה דרך מסוימת שיש בה נזילות וליקויים, אבל זו הדרך האופטימלית שהיא מצאה כדי לנהל את הדברים. 

כל טוב 

יובל שרלו
הרב שרלו הוא ראש תחום אתיקה בארגון רבני צהר

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

סגור לתגובות.

Thumbnail image credit


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים