בית » שאלות » המרחב הציבורי » קבלתי הודעה להיכנס לבידוד אבל זה בוודאות לא נכון. האם מותר להפר בידוד?

קבלתי הודעה להיכנס לבידוד אבל זה בוודאות לא נכון. האם מותר להפר בידוד?

שאלה:

אדם קיבל sms (איכון שב"כ), בקשר לחשיפתו לחולה מאומת ב10.9 ונדרש להיכנס לבידוד לשבועיים. אולם הוא יודע בוודאות כי לא היה ליד האדם יותר מדקה ולפי ההנחיות הוא אינו צריך להיות בבידוד.

אולם כאזרח טוב שומר חוק הוא מנסה לערער על ההחלטה באמצעות הקו החם במשרד הבריאות. אך למזלו הרע בדיוק יש התפרצות מאסיבית והמוקד קורס מעומס וכבר שלושה ימים שהוא אינו מצליח להשיג אותם טלפונית, והם אינם חוזרים אליו. בקצב הזה לא ברור אם יוכל לקבל פטור רשמי עד ראש השנה.

הדילמה – האם ללכת לתפילות ראש השנה ושמיעת קול שופר במניין קטן בחוץ (כמובן תוך שמירת מרחק וחבישת מסיכה) שכן הוא בטוח שאין לו חובה בבידוד. יש תפילה בחוץ במרחק דקת הליכה מביתו.

או שהוא צריך להישאר בביתו כדי לא להפר בפרהסיה את חובת הבידוד הרשמית הגם שהיא אינה מוצדקת. כך שיפסיד תפילה בציבור ומצוות שופר. אציין שהשכנים והמשתתפים במניין אינם יודעים על כך ששוהה בבידוד.

מה דעתכם?

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה

אני מצטער שהשאלה הגיעה מאוחר מידי, אבל בשל העובדה שהיא כנראה תהיה רלוונטית ותלווה אותנו גם בחגים הקרובים ובכלל – צריך להציב את העקרונות:

חובת שמירת הכללים נובעת משני כיוונים. ראשון בהם הוא החובה הבריאותית, והאיסור להזיק לאחרים. חובה זו היא חובה מוחלטת, ואסור לאדם לסכן ולהסתכן במצבים הרפואיים, גם אלה הגבוליים. אני מבין שבמקרה הזה לא מדובר על כך.

שני בהם הוא הצורך המערכתי בציות להוראות שלטוניות. אמנם, אין מדובר בנזק מיידי, אולם קריסת כללי השלטון היא מסוכנת מאוד, ואנו רואים את תוצאותיה נגד עינינו.

עמדתי האתית היא אפוא זו: אם המקרה הוא חד משמעי, אין ספק כי מדובר בבעיה בירוקרטית, וכלל לא יתעורר על כך ויכוח – הוא יכול ללכת. אני מדגיש כי מדובר בהיבט האתי, אבל הדבר כלל אינו מבטיח שלא ייענש מבחינה חוקית; ברם, אם המקרה עלול להיתקל בהוראות שנראות אולי בעיניו כמחמירות, אבל יש אפילו אפשרות שגם אחרי שמיעת המקרה הוא יחויב בבידוד, צריך ללכת לחומרא, ולא להניח לעצמו לעשות את הבדיקה ואת הבחינה האם זה מוצדק אם לאו.

כל טוב

יובל שרלו
הרב יובל שרלו, ראש מרכז האתיקה בצהר

לקריאה נוספת:

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

24 תגובות על “קבלתי הודעה להיכנס לבידוד אבל זה בוודאות לא נכון. האם מותר להפר בידוד?”

 1. Hulefu הגיב:

  proventil 100mcg cheap cipro oral brand ciprofloxacin 1000mg

 2. Fjtmqa הגיב:

  brand coreg 25mg oral amitriptyline order amitriptyline 50mg without prescription

 3. Ghpnzp הגיב:

  dapoxetine 90mg uk avanafil sale purchase domperidone sale

 4. Wbywvg הגיב:

  order alendronate 35mg generic order alendronate sale ibuprofen without prescription

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים