צער בעלי חיים או כיבוד הורים?

שאלה:

שלום וברכה.

יש לי שאלה שיושבת אצלי המון זמן ולא מצאתי תשובה לה, אשמח לקבל תשובה בהקדם. זה סוגיה שממש יושבת עלי ואיתי לאורך היום.

הורגלתי להאכיל חתולים עוד בילדותי,  יש לנו גם חתולה בבית כבר כמה שנים אך בשנים האחרונות הורי הפסיקו לתת לחתולה שהיינו נותנים לה קבוע אוכל כי אין לנו כל כך תקציב וגם זה מושך הרבה חתולי רחוב אלינו ולא פעם הורי הוציאו כסף על ריסוס נגד פישפשים וכבר כבד להם הנושא הזה ואני לא רוצה לצער אותם וגם זה ביתם אבל ממש ממש קשה לי לראות את החתולה כל הזמן מייללת ומסתובבת מסביבי לבקש אוכל. מה עלי לעשות? האם מצוות כיבוד אב ואם קודמת למצוות צער בעלי חיים?

אציין שהחתולה כבר בתהליך של גסיסה וזה נראה כמו ההתחלה של הסוף שלה וזה גם מוסיף על הקושי שלי. אני לצערי הרב מעשנת כך שזה קורה לי כמה פעמים ביום וזה מעציב עלי. אני אשמח לתשובה מובנת ככל האפשר ואם אפשר לענות לי בהקדם.

תודה רבה:)

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה,

יישר כוח על האחריות ועל הרגישות לכל הצדדים.

אחד הכללים היסודיים בהתנגשות בין נושאים שונים הוא לפתוח בניסיון לא להכריע בין הנושאים השונים, כי אם לבחון האם ניתן לקיים את כולם. לדוגמה – האם ניתן להזין את החתולה אך לא ליד הבית, כי אם להרגיל אותה שאת נותנת לה מעט אוכל במרחק גובר והולך מהבית, עד למקום שהוא לא מטריד את ההורים שלך. אם זה אפשרי – זו הדרך הנכונה לפעול בה, או משהו בכיוון הזה.

אולם אם אין דרך כזו, בוודאי שכבוד ההורים שלך קודם לגורלה של החתולה, גם בשל העובדה שכאן מדובר באדם מול חיה, גם בשל העובדה שמדובר בהורים שלך, וגם בשל העובדה שהבית הוא הבית שלהם. לעתים אין ברירה וצריך להכריע, אולם כאמור – כדאי קודם כל לבדוק האם אפשר לעשות את שני הדברים, כי זה כמובן יותר טוב.

כל טוב ויישר כוח
הרב יובל שרלו, ראש מרכז האתיקה בצהר

לקריאה נוספת:

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים