מתנות מחברות תרופות לעובדי בריאות

שאלה:

היי, רציתי לבקש את חוות דעתכם בנוגע לסוגיה אתית חשובה.  
מדי פעם מתפרסם בתקשורת שהעוסקים במקצועות הבריאות מקבלים מתנות מחברות התרופות. האם המתנות הללו לא יוצרות ניגוד עניינים, ועשויות להשפיע על שיקול דעתו של כל מי שמרפא? 
האם לא היה נכון לאסור בחוק מתנה, ואפילו סמלית, מכל גורם שצריך לקבל החלטה? 
ועוד שאלה, האם זה בסדר שעובדי מערכת הבריאות יפגשו עם משווקים של ציוד רפואי ותרופות? האם זה לא ישפיע על שיקול דעתם המקצועי? (אני כמובן לא מתכוונת לקניינים שחייבים להיפגש עם משווקים). 
איפה עובר הגבול? 

תשובה:

שלום וברכה

השאלה הזו מעסיקה את עולם האתיקה הרפואית, בתור אחת השאלות היסודיות ביותר הקיימות. אפשר לקרוא על כך כאן. והשאלה עדיין קיימת במלוא עוצמתה, גם בשל העובדה שניתן לחלוק על חלק מהקביעות, וגם בשל העובדה שלעולם אנו נמצאים באפשרות של "נבל ברשות התורה", כלומר: של ציות לכללים, ועדיין ליפול בנושאים אתיים.
במבט ראשון, היה נכון לקבל את שתי ההצעות. במבט שני, הן לא ניתנות לביצוע באופן קיצוני. 
ומדוע ? בשל העובדה שיש חשיבות למפגש בין חברות התרופות ותועמלוניהם ובין הרופאים, להחלפת ידע, להפצת תרופות חדשות וכדו'; בשל העובדה שחברות התרופות הן המסוגלות לממן כנסים רפואיים, ובלי כנסים אלה הרפואה עצמה תהיה תקועה יותר; וכדו'. לאמור: יכול להיות שהחומות שאת מבקשת לבנות, ובצדק, תהיינה חזקות כל כך, עד שתבאנה הרבה יותר נזק מאשר תועלת. 
על כן, כמו בסוגיות אתיות רבות, צריך לפעול בשלושה כיוונים עיקריים:
א. הכנסת האתיקה לחלק בלתי נפרד מלימודי כל מקצוע במדינת ישראל, ובכללם למקצועות הרפואה. עוד לפני התקנות השונות, וכללים וכדו', צריך להתבסס על המשאב העיקרי של האתיקה, והוא המוסר הטבעי, המצפון האנושי, היות האדם צלם אלוהים וכדו'. אסור להיות תמים, ולסבור כי ניתן לבנות רק על כך, אולם זה צריך להיות הכוח המניע העיקרי של ההתנהגות האתית. לא זו בלבד, אלא שכפי שנכתב למעלה – כשזה לא קיים, לא יעזרו החוקים והתקנות השונים, שכן אם היינו רעים – היינו מסוגלים לעקוף את כל התקנות והכללים. חלק גדול מהיסודות האתיים היהודיים נמצאים בספרי המוסר והדרוש, ולא בספרי ההלכה, וזהו אחד העיקרים הגדולים של האתיקה היהודית. 
ב. שקיפות – בנושא זה החובה אכן צריכה להיות מוחלטת. חייבת להיות שקיפות מלאה ביחסים השונים האלה. צריך שיהיה ברור מי מארגן את הכנס ומה טובות ההנאה שהוא מעניק; מי יוזם את המחקר ומי ייהנה מפירותיו וכדו'; מהן המתנות שניתנו וכדו'. ברם, השקיפות חייבת להיות גם יעילה, שכן לעתים שקיפות יתר והצפת הציבור בעובדות – מביאה לחוסר שקיפות, ולטביעת המידע הרלוונטי בתוך ים של זבל. זו מצוות התורה של "והייתם נקיים מה' ומישראל", ואנו מוצאים דרכים רבות בהן התורה מחייבת ללכת בדרך זו.
ג. כללים מסוימים שיקבעו גבולות גיזרה, ברוח המסמך שהבאתי למעלה. 
ואז ניתן יהיה לקיים את הדברים בצורה הטובה ביותר האפשרית.

כל טוב ויישר כוח על העלאת הנושא. 

יובל שרלו
הרב שרלו הוא ראש תחום אתיקה בארגון רבני צהר

מאמרים נוספים בנושא

מאמרים

רב ראשי יבחר ע"י הציבור. הוא אינו ממונה או מונחת

מגילת אסתר

מאמרים

פסק הלכה מיוחד: כיצד לחגוג את פורים בצל המלחמה?

מאמרים

הרב יובל שרלו על מסקנות הוועדה לחקר אסון מירון: "לעולם צריך המקרה הבא לעמוד לנגד עינינו"

מאמרים

להתכלל ולא להיפרד

מאמרים

הרב יובל שרלו על סערת פרס ישראל: רק כך לא ניתן לטרור לנצח

עוד בצהר לאתיקה

מאמרים

רב ראשי יבחר ע"י הציבור. הוא אינו ממונה או מונחת

מגילת אסתר

מאמרים

פסק הלכה מיוחד: כיצד לחגוג את פורים בצל המלחמה?

מאמרים

הרב יובל שרלו על מסקנות הוועדה לחקר אסון מירון: "לעולם צריך המקרה הבא לעמוד לנגד עינינו"

מאמרים

להתכלל ולא להיפרד

מאמרים

הרב יובל שרלו על סערת פרס ישראל: רק כך לא ניתן לטרור לנצח

יש לך שאלה לצוות המקצועי שלנו?