בית » שאלות » המרחב הציבורי » משבר הקורונה – האם זה מוסרי לסגור את בתי העלמין ביום הזיכרון?

משבר הקורונה – האם זה מוסרי לסגור את בתי העלמין ביום הזיכרון?

שאלה:

מתהלכת עם תחושה קשה מאד. חנויות ובתי קפה פתוחים ודווקא את בתי הקברות ביום הזיכרון סוגרים? כמה חוסר רגישות יש בדבר. האם לא היה ראוי שהמדינה תפנה את המשאבים שלה לטובת המשפחות השכולות שנתנו את היקר מכל לטובתה ותסייע להם להגיע בצורה בטוחה. כסף זה לא הכל בעולם. האם אין למדינה חוב עצום שבדיוק בעת הזו היא צריכה לפרוע כלפי המשפחות. בעיני זה קרע בחבל המקשר בין חלקי החברה. ומעבר לבעיה המוסרית שיש בהחלטה הזו היא גם יוצרת בעיית אמון קשה במדינה. מה דעתך?

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה

ראשית, אני מבקש להיות שותף אתך בתחושה הקשה ביום הקשה הזה, ובהכרה המוסרית כי צריך לעשות את מה שבידינו לעשות לריכוך התהום שנפערה בעולמם של המשפחות השכולות.

סגירת בתי הקברות הצבאיים לא נבעה מרוע לב. היא נובעת מהכרת המציאות: מציאות של צפיפות גדולה מאוד, של חיבוקים וקירבה גופנית מנחמת, של חלק מהמשפחות שהן מבוגרות מאוד – כלומר: מציאות של סיכון. כדי לשמור על המשפחות, וכדי לאפשר להם לבוא בשנה הבאה בעזרת ה’ – ההחלטה היא כנראה נכונה.

כל זה צריך להיות במקביל, בדיוק כפי שכתבת, לחוב גדול שהחברה בישראל צריכה לעשות את שביכולתה, וברגישות גדולה לחפש ביחד עם המשפחות את הדרך הטובה ביותר גם לשמור על בריאותן וחייהן, וגם להנגיש את האבלות ואת הזיכרון הקשה.

כל טוב וחיזוק גדול

יובל שרלו
הרב שרלו הוא ראש תחום אתיקה בארגון רבני צהר

לקריאה נוספת:

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים