בית » שאלות » המרחב הציבורי » משבר הקורונה – איך להתייחס לעובדים שגרים בעיר שלא שומרים בה על ההנחיות?

משבר הקורונה – איך להתייחס לעובדים שגרים בעיר שלא שומרים בה על ההנחיות?

שאלה:

האם זה אתי שראש עיר יחליט שעובדים מעיר אחרת שידועה כבעלת תחלואה גבוהה בקורונה, ושנפוץ בה אי שמירה על הוראות המדינה – לא יוכלו לעבוד בשירות העיריה (פקידים, סייעות, מנקים וכדומה) עד שישתנה המצב? מדובר בעובדים שכבר עובדים בעיריה, והוא מכריח אותם לצאת לחופשה/חופשת מחלה. מצד שני, יש כאן באמת בעיה עם אוכלוסייה שלא שמרה על הכללים, אם כי אי אפשר לדעת שהעובד הספציפי לא שמר.

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה

זו שאלה עדינה מאוד ורגישה מאוד מאוד.

נקודת המוצא היא שצריך להיזהר מאוד מאוד מהכללות. התורה עצמה אסרה, לדוגמה, ענישה קולקטיבית (כאן לא מדובר בענישה, ראי בהמשך, אך ניתן ללמוד על הבעייתיות שבהכללות). הכללות פוגעות באנשים שלא עשו דבר בעייתי, גורמת ליחס סטיגמטי, והיא מהרעות החברתיות היותר גדולות.

אולם, מנגד עומדת הזכות של חברה להגן על עצמה מפני מקומות שבהם לא נוהגים כשורה בצורה משמעותית. ראש העיר מחויב גם, ואולי בעיקר, לתושבי העיר שלו, והוא חייב להגן עליהם מפני התנהגות לא ראויה.

לכן, הדרך הנכונה ביותר לעשות היא לנסות קודם כל לא לפעול בדרך סטיגמטית זו, אלא לאפשר את העבודה, לשמור על ההוראות, לבדוק את אלה שמטפלים באנשים עם סיכון וכדו'. על ידי כך, ממלאים הן את החובה שלא לפגוע באנשים לחינם, והן לשמור על תושבי העיר.

ברם, אם זה בלתי אפשרי, והעיר שממנה באים התושבים הוגדרה כעיר "אדומה", מוטלת חובה על ראש העיר למנוע את הכניסה, עד שהעיר הזו תנהג כראוי, והסיכוי של פגיעה בתושביו – יפחת.

כל טוב ושנשמור כולנו על ההוראות המחייבות 

יובל שרלו
הרב שרלו הוא ראש תחום אתיקה בארגון רבני צהר

לקריאה נוספת:

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Thumbnail image credit:
מקור תמונה


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים