בית » שאלות » המרחב הציבורי » מצלמות בקלפי פוגעות בחופש הבחירה?

מצלמות בקלפי פוגעות בחופש הבחירה?

שאלה:

קבלתי את תשובתכם בנושא צילום בקלפי, ואני מבקשת לחדד את השאלה. השאלה במקור התייחסה לצילום בקלפי באופן שאינו מצלם מאחורי הפרגוד, אלא רק בעת בדיקת הזכות להצביע בקלפי הזו.
בהתייחסותכם כתבתם שצילום כזה משפיע על בחירה באופן חופשי. לא כל כך ברור לי למה הכוונה.
הרי אין שום איסור לצלם מחוץ לקלפי את כל מי שנמצא בתור להצבעה. כיצד הצילום בתוך הקלפי (לא מאחורי הפרגוד) משפיע על החופש להצביע? והאם חשש כה רחוק להשפעה על חופש ההצבעה (שכאמור לא ברור לי מהו) צריך להיות שיקול נגד החובה של החברה להגן על עצמה מזיוף תוצאות הבחירות?

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה

חידוד השאלה חשוב ביותר.
מחד גיסא, את צודקת. החשש לעצמו הוא די רחוק, ולכן בשקלול עם סכנת הזיוף – הוא לא עומד בפני עצמו. כמובן, בכפוף לכך שהמדינה תעשה את זה.
ברם, מעבר לבעיית הפגיעה הישירה – העובדה שהמדינה היא ה”אח הגדול”, שמרכז מידע על מי הצביע ומי לא הצביע וכדו’ היא בעייתית, ויכולה להתפתח לכיוונים שונים, כגון – יכולת להסיק מסקנות מBig data אפילו על דפוסי הצבעה אישיים; יכולת להגות רעיונות של סנקציות נגד מי שלא הגיע להצביע וכדו’; ובכלל – המשך איבוד החרות האישית ההולך ומתעצם בימים אלה לא רק מכוח המדינה, אלא גם על ידי החברות הגדולות (Google, Facebook) וכדו’.
אני סובר שהמסקנה הסופית היא שלמדינה מותר מבחינה אתית לעשות זאת, אבל זה הרבה פחות פשוט ממה שאת מתארת, וממילא צריך להיות מדגמי, מוגבל וכדו’.

כל טוב

יובל שרלו
הרב שרלו הוא ראש תחום אתיקה בארגון רבני צהר

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Thumbnail image credit


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים

אודות צהר לאתיקה

מרכז 'צהר לאתיקה' מיסודו של ארגון רבני 'צהר' מבקש להיות שותף בקידום התנהגותם האתית של הפרט במדינת ישראל ושל המדינה בכללה; חזונו הוא מדינה שהאתיקה היא חלק בלתי נפרד מיסודות קיומה. במסגרת חזון זה, עוסק המרכז בשני תחומים עיקריים: ליבון סוגיות אתיות מגוונות וגיבוש עמדות אתיות ברוחה של היהדות; ובהשתתפות בתהליך הפיכת התיאוריות האתיות למציאות יומיומית.

קרא עוד