בית » שאלות » הטיפול במבוגר » מי צריך לממן בית אבות להורים?

מי צריך לממן בית אבות להורים?

שאלה:

הורי זקוקים לעזרה צמודה. אני לא יכולה לבוא לסייע להם כל יום וכך גם אחי. אנחנו חושבים שהגיע הזמן שהם יעברו לבית אבות טוב שיוכל לשמור עליהם ולסייע להם. הבעיה שבית אבות טוב עולה הרבה כסף, ולהורים שלי אין. יש לנו ויכוח בין האחים האם אנחנו כאחים צריכים לממן את עלות בית אבות איכותי, או שכשאין מספיק כסף נממן בית אבות זול יותר (למרות שהוא פחות טוב). מה אומרת התורה על זה? אנחנו לא חייבים לשלם עבור בית אבות איכותי להורים שלנו?

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה

ראשית, אני מאחל להוריכם בריאות טובה ואריכות ימים.

ונחת מילדיהם.

לשאלה החשובה הזו יש שני רבדים:

רובד אחד הוא החובה שלכם כלפי הוריכם. זו כמובן תלויה מאוד ביכולת. ההלכה מחייבת אתכם לדאוג להם, מצד כיבוד אב ואם. כמו בכל מצוות עשה. וכמו בכל מצוות עשה, שאלת ה"הידור" תלויה ביכולת שלכם, ובמשתנים נוספים. לא זו בלבד, אלא שההלכה פסקה שכיבוד אב ואם נעשה "משל אב", כלומר שביסוד הדברים הם צריכים לממן את בית האבות, ואין להם. לכן, קשה לומר שמבחינה הלכתית ישירה אתם חייבים דווקא את בית האבות היקר והטוב.

אולם, יש לה גם רובד שני. מצוות כיבוד אב ואם הוגדרה בחז"ל כאחת החשובות ביותר, שהשווה הכתוב את כבוד ההורים לכבוד השכינה, וזו מצווה שיש עליה סיפורים מרחיקי לכת על תנאים ואמוראים שעשו הרבה ומעל ומעבר בשל מצווה חשובה זו.

על כן, אני ממליץ כי תנסו בכל מאודכם לעשות את הדבר הטוב ביותר להוריכם, כמובן במסגרת גבולות האפשר לכם, ועל ידי כך תזכו לקיים את המצווה החשובה הזו בהידור.

כל טוב ושמחה

יובל שרלו
הרב יובל שרלו, ראש מרכז האתיקה בצהר

לקריאה נוספת:

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים