בית » שאלות » אתיקה דתית » מה היחס לטיפולי המרה?

מה היחס לטיפולי המרה?

שאלה:

שלום רב, בתאריך השני לנובמבר 2020 למניינם נדונה בוועדת הכנסת סוגיית טיפולי ההמרה.
רציתי לשאול האם זה אתי להמשיך ולאפשר במרחב ציבורי טיפולי המרה לאור העובדות שבמהלך רבים מן הטיפולים המטופלים עוברים התעללות נפשית ובמקרים לא מעטים, לצערנו הרב, בוחרים לגמור את חייהם?

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה

אינני חושב שיש מחלוקת בנושא, ויש מישהו שמתנגד לכך שטיפולים שהם התעללות נפשית, שעלולים להביא אנשים לגמור את חייהם – צריכים להיות אסורים לחלוטין.

למעשה, אינני מכיר אף אחד שתומך בכך. ולכן, לא אין שום סיבה של ממש שיהיה דיון על כך, וגם חקיקה נגד זה יכולה לעבור בקלות, אבל היא למעשה חסרת משמעות, כי כולם מסכימים עליה. לצערי, לא כך היה המצב בעבר, ואכן נעשו ‘טיפולי המרה’ קשים מאוד, אבל לא הם אלה שעומדים כיום במרכז הדיון.

היכן בכל זאת מתרחש הדיון ?
הדיון מתרחש במקום הרבה פחות אלים, והרבה יותר עדין.
יש מטופלים שרוצים מאוד שהמטפל יסייע בידם להיות מסוגלים לחיות חיי משפחה במובנה המסורתי; יש מטפלים שטוענים שיש בידם לסייע לאנשים כאלה להסיט את נטייתם המינית לכיוון זה. השאלה העומדת לדיון היא האם יש דרך לאפשר את הטיפולים האלה, בלי להתדרדר למקומות האפלים של הטיפולים הקודמים.
על כך יש דעות מגוונות: יש הטוענים שאין שום דרך לעשות זאת, ועל כן החוק צריך לאסור יצירת אשליית שווא; יש הטוענים שצריך להתיר לעשות זאת, אם הם נעשים בשקיפות מלאה, ולאור הכללים המקצועיים, וכדו’.

ודיון כזה ראוי שיתקיים, ולדעתי גם ניתן להגיע להסכמות רחבות בתחומים אלה.

כל טוב ויישר כוח על האחריות והרגישות.

יובל שרלו
הרב יובל שרלו, ראש מרכז האתיקה בצהר

לקריאה נוספת:

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים