בית » שאלות » המרחב הציבורי » מה אפשר לעשות כנגד השריפות באמזונס?

מה אפשר לעשות כנגד השריפות באמזונס?

שאלה:

שלום הרב
כידוע לרב בודאי מתחוללות בימים האחרונות שריפות קשות ביותר ביערות האמזונס. ברצוני לשאול, איזו תפילה או מעשה אמוני אחר אפשר וראוי להתפלל או לעשות כנגד פגיעה קשה זו בבריאת ה’?

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה

יישר כוח על הרגישות, האחריות והאמונה.
לפני הכל, איני יכול להסתיר את תסכולי הגדול מהעובדה שתשומת הלב שלנו ניתנת להבלים מפלגתיים ולמריבות קטנוניות – בעוד שמתרחש בעולם אחד האירועים הדרמטיים שקובע את עתידו של העולם, חיים ומוות, והשפעה מאוד גדולה עלינו עצמנו. משהו לא טוב מתרחש בהכרעות שלנו למה להתייחס.

אמנם, הרבה אנחנו לא יכולים לעשות בפועל, וצריך להיזהר כי דיבורים גבוהה גבוהה על נושאים ברומו של עולם יחליפו את הדברים שאנחנו כן מסוגלים לעשות בחלקה הקטנה שלנו – ואף על פי כן, לטובת העולם ולטובת עצמנו, טוב לנו כי את ההתייחסות שלנו נפגיש עם הסוגיות האמיתיות של העולם, ולא עם שטויות רבות החורכות את רגישותנו התודעתית. 

מדברי הנביאים למדנו כי לא מתחילים בתפילה. מתחילים בחיפוש אחר מעשה מוסרי, הרואה את ה׳שקופים׳ בחברה, ופועלים לטובתם. לדוגמה, אם השריפות באמזונס גורמות נזק נורא בתחום משאבי העולם – צריך לחפש איזה חסד ניתן לעשות כלפי בני אדם, ואיזה מעשה יתרום לשמירה מעשית על העולם.
ומתוך כך, להתפלל לריבונו של עולם שישמע את תפילותינו. אולי כדאי לקרוא תפילת שלמה, מלכים א’ פרק ח’, כחלק מהבקשה שלנו מריבונו של עולם לשמוע את קול זעקת האדם, ולשנות את המצב בעולם.

כל טוב,

יובל שרלו
הרב שרלו הוא ראש תחום אתיקה בארגון רבני צהר

לקריאה נוספת בנושא לחצו כאן

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

סגור לתגובות.

Thumbnail image credit


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים