בית » שאלות » המרחב הציבורי » מדוע מתייחסים אלי כאויבת רק בגלל שאני מסרבת להתחסן?

מדוע מתייחסים אלי כאויבת רק בגלל שאני מסרבת להתחסן?

שאלה:

שלום לכבוד הרב,

שאלה שמציקה לי מאוד, אני אדם ערכי, מחנכת את ילדי לתרום למדינה, בני מפקד בקרבי, לאחרונה אני מרגישה שהפכתי להיות אוייבת העם מפני שבחרתי שלא להתחסן, כמובן בבחירה זו איני מסכנת את הציבור רק את עצמי, שכן כולם מדביקים כולל המחוסנים, ואין סיבה לתייג אותי או להגביל אותי. בחירתי זו נובעת מפחד מפני החיסון אני מכירה מקרה קרוב של בחורה שהתמוטטה מספר ימים לאחר החיסון, ובחור צעיר שקיבל מספר התקפי לב, גם כשקראתי חומר נחשפתי לרופאי היגיון בריא שמשום מה מושתקים בתקשורת, פרופ' רצף לוי מביא נתון מדאיג של עליה של 83% במקרי דום לב אצל נשים צעירות. איני מתנגדת חיסונים, אך חוששת מהחיסון הנ"ל. אני מקפידה ליטול ויטמין די ויטמין סי וכמובן לצרוך פחות סוכרים, לא אגיע חולה לעבודה. אין שום סיבה להתרחק ממני, ולהצר את צעדי, והכי כואב אלו המילים הקשות המוטחות בי בתקשורת, איני רוצחת, ואיני מזהמת את הסביבה. מכבדת מאוד את הרב, כותבת מתוך כאב עמוק שכן גם הממסד הרבני מרחיק את ציבור הלא מחוסנים שוב, אינם מזיקים יותר מאשר מחוסנים, מבתי התפילה ומהקהילה.

בברכת שנה טובה, ובריאות.

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה

כואב לי מאוד שהדיון המתקיים בתחום החיסונים הוא אלים (מילולית) מאוד מאוד. משני הצדדים. עמדתי העקרונית יונקת מתרבות המחלוקת עליה צמחנו בבתי המדרש, שבה יש חשיבות גדולה מאוד להבעת דעות שונות ומנוגדות. זו גם הדרך לאפשר פריצות דרך חדשות, בחינה של הדרך בה הולכים ומציאת כשלונותיה וכדו'. טוב היה אם לא היית נחשבת כ"אויבת העם".

ועתה לטיעונים עצמם:

אין זה נכון שאת מסכנת את עצמך בלבד. כל הנתונים מראים כי המחוסנים מדביקים פחות. את צודקת שזה לא מוחלט ושהאחוזים אינם מתקרבים אפילו ל 100%, אבל יש השפעה משמעותית של החיסון על ההדבקה. אולם הבעיה היא הרבה יותר גדולה: גם אם היינו מניחים ששיעור ההדבקה זהה – סתימת בתי החולים מהווה פגיעה חמורה בציבור, מכל כיוון: למן המשמעות שחולים אינם יכולים לקבל טיפול כראוי, ועד המשמעות של התקציב וכדו'.

מותר לך אפוא לבחור לא להתחסן. אולם אינך יכולה להתעלם מהאחריות שלך לתוצאות. אם את בוחרת לפעול כתוצאה מהנתונים שהבאת בשאלה (איני נכנס כעת לדיון על נכונותם) זו זכותך, אבל את לא יכולה לאחוז את החבל משני הצדדים: גם לתבוע לבחור את דרכך, וגם לתבוע מהציבור שהוא לא יבחר את דרכו, להתגונן מפני הסיכון שהוא סובר שאת מסכנת אותו, ושלכך יש ראיות הרבה הרבה הרבה יותר גדולות מהנתונים שהבאת בשאלה.

זו הדילמה.

כל טוב ובריאות

יובל שרלו
הרב יובל שרלו, ראש מרכז האתיקה בצהר

לקריאה נוספת:

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

3 תגובות על “מדוע מתייחסים אלי כאויבת רק בגלל שאני מסרבת להתחסן?”

 1. דודו הגיב:

  כבוד הרב שלום
  תסלח לי אבל מה שאתה אמרת פה לפני כמעט שנה התברר כלגמרי לא נכון! הנתונים כבר לא מראים שהמחוסנים מדבקים ומדביקים פחות, אפילו אפשר לראות בעצמך נתונים באתר לוח בקרה של משרד הבריאות מלפני כמה חודשים שהראו שרוב החולים בקורונה היו מחוסנים וגם אני יכול לשלוח לך כתבות שבהם בכירי משרד הבריאות בעצמם הודו שהחיסון כבר לא יעיל
  בנוגע לטענה שלך שהיא אינה יכולה למנוע את זכות הציבור להגנה מפניה, גם אם הדבר היה נכון והיא באמת הייתה מסכנת אז מי שהיה רוצה היה מתרחק ממנה, ולא המדינה הייתה צריכה להתערב
  אתה גם שכחת שאלה שלא מחוסנים היו כל שבוע עושים בדיקות קורונה לעומת הלא מחוסנים שלא היו עושים ואז הם לא היו יודעים שהם חולים בקורונה ומדביקים אחרים, וכן בגל האומיקרון רוב החולים היו מחוסנים!
  גם ראיתי שבחרת להתעלם ממה שהיא רשמה על תופעות לוואי שקרו כתוצאה מהחיסונים, שזה גם משהו שאם באמת היית רוצה היית יכול להיכנס לקבוצות של עדויות על מחוסנים שקיבלו תופעות לוואי… אבל כנראה שכבוד הרב פחד שאם ידבר נגד החיסון אז התקשורת תתקוף אותו. חבל שאינך יכול להיות נאמן לאמת כמו למשל הרב אמנון יצחק שלא פחד ולא נרתע מאף אחד כשפירסם דברים שלא מקובלים בתקשורת

 2. דודו הגיב:

  ובנוגע לטענה של סתימת בתי חולים- כל שנה בחורף בתי החולים בתפוסה מלאה אז אין שום קשר לקורונה… והפיתרון למניעת סתימת בתי החולים היא להקים עוד בתי חולים, שזה בהחלט אפשרי. בכל הכסף שהוציאו על בדיקות PCR היה אפשר במקום זה להקים עוד כמה בתי חולים, אז טענות כאלה תפנה כלפי המדינה

 3. בת-ציון הגיב:

  שלום כבוד הרב, ראשית, הנתונים של משרד הבריאות אינם מראים שהחיסון עוזר במניעת הדבקה, ואם כן אשמח שתראה לנו את הנתונים לפיהם אתה טוען טענה זו. שנית, לפני כמה שבועות אפילו הודתה נציגת פייזר בישיבה של האיחוד האירופי שחברת פייזר לא בדקה (!) לפני הוצאת החיסון לשוק אם הוא מונע הדבקה! נובע מכאן ישירות שהתו הירוק הוא חסר בסיס, ובשל יצירתו נכפו עלינו חרמות ובדידות ולעג ושטנה. כפי שכתב אלון מזרחי בפוסט לפני יומיים, במצב שנוצר בעקבות התו הזה – "אנשים (שלא רצו לקבל את הזריקות) התחננו לטיפה יחס. טיפונת הכרה. שביב של לגיטימציה, גרגר של חיבוק. צעד קטן, אמירה אחת. משהו. הנסיכה דיאנה הלכה פעם לחבק חולי איידס בשיא האימה מהנגיף. בישראל אף מנהיג לא הלך לחבק בנאדם שלא התחסן לקורונה – צעד שמיד היה שובר את הקרח ומזכה את מי שהיה עושה אותו בטונות של אהדה ציבורית – מכל הצדדים אגב. כלום כלום כלום. מצורעים מוחלטים.
  אנשים קיבלו רק שנאה, ואת המסגור הקולקטיבי הכי נורא שעשו פה לקבוצה כלשהי, אסכם כך: הרסתם למאות אלפי אנשים את החיים ואת היכולת להזדהות אי-פעם עם משהו ישראלי. ועד עכשיו גרם של חרטה לא נשמע."

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים