בית » שאלות » אתיקה בינאישית » לשקר לכבוד פורים

לשקר לכבוד פורים

שאלה:

שלום הרב.

לכבוד פורים מוצאים אצלנו באולפנא כל שנה עיתון עם המון בדיחות על האולפנא וכו’. ביקשו לשלוח ווידוים , כלומר דברים שלא יודעים שעשיתי, שנעשו וכו’ בעילום שם. האם מותר לנו להמציא ווידוים , כלומר לכתוב שם על דברים מצחיקים אבל שלא היו ולא קרו? מותר לשנות קצת מהאמת ולכתוב שם, או שזה לעבור על איסור שקר? כמובן שהכל נעשה באווירה טובה ופורימית.

תודה רבה

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה

יישר כוח על השאלה כבדת המשקל. 

הדבר מאוד תלוי בהקשר.

אם ברור לכולן שמדובר בעלון פורימי, בה כולן מספרות סיפורים שלא היו – זה כמו לכתוב סיפור דמיוני, ואין בכך שום איסור.

ברם, אם מדובר בכך שחלק כותבות ברצינות, והקוראות לא יודעות להבחין בין סיפור אמיתי ובין שקר – לא עושים את זה, וזאת משתי סיבות:

ראשונה בהן היא העובדה שהמקום היחיד שהתורה ציוותה להתרחק ממנו הוא השקר – “מדבר שקר תרחק” – ועל כן אין לעשות את זה כלל וכלל.

והסיבה השניה כי חז”ל הזהירות מלומר דברי לא אמת – גם כשהם משרתים מטרה טובה, כי מתרגלים לומר על עצמך דברים לא טובים. כדאי ללמוד ביחד את הסיפור המופיע במסכת יבמות סג ע”א, ולראות את אחד ההסברים שלו: http://www.daat.ac.il/chazal/maamar.asp?id=178

כל טוב ושוב יישר כוח

יובל שרלו
הרב שרלו הוא ראש תחום אתיקה בארגון רבני צהר

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים

אודות צהר לאתיקה

מרכז 'צהר לאתיקה' מיסודו של ארגון רבני 'צהר' מבקש להיות שותף בקידום התנהגותם האתית של הפרט במדינת ישראל ושל המדינה בכללה; חזונו הוא מדינה שהאתיקה היא חלק בלתי נפרד מיסודות קיומה. במסגרת חזון זה, עוסק המרכז בשני תחומים עיקריים: ליבון סוגיות אתיות מגוונות וגיבוש עמדות אתיות ברוחה של היהדות; ובהשתתפות בתהליך הפיכת התיאוריות האתיות למציאות יומיומית.

קרא עוד