בית » שאלות » אתיקה מקצועית » לעו”ד אסור להקליט עו”ד אחר ללא ידיעתו. האם זה אתי?

לעו”ד אסור להקליט עו”ד אחר ללא ידיעתו. האם זה אתי?

שאלה:

אני עו”ד צעיר, וחשבתי לאחרונה על שאלה שהחלה להטריד אותי. לפי כללי האתיקה של עורכי דין אסור לעורך דין להקליט עורך דין אחר ללא ידיעתו. האם כלל כזה הוא אתי כשהוא מפלה במודע בין אנשים על בסיס מקצועם?
 

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה


סוגיית הקלטת אנשים ללא ידיעתם היא סוגיה כבדת משקל. ואכן, נראה כי מדובר בדבר שהוא עקרונית אסור מבחינה אתית. יש בדברים פגיעה באמון הגדול שבין בני אדם בשעה שהם משוחחים האחד עם השני; יש בדבר גם היבטים גדולים מאוד של עיוות, שכן בשיחה אישית בני אדם גם בוחנים אפשרויות שהם לא בהכרח מאמצים, וכשהם יוצאים כלפי חוץ הם למעשה מעוותים את עמדותיו של האדם; ההקלטה יוצרת אווירה בסיסית של חיפוש דרכי הכשלה, ובכך היא מנוגדת לחלוטין ל״מה ששנוי עליך אל תעשה לחברך״, ועוד ועוד.

כמובן, שכמו כל עיקרון אתי, יש לכך גבולות, ויש עקרונות אתיים שעומדים מנגד, כגון הקלטת סתר למניעת פשיעה או לחשיפת מעשים מגונים וכדו׳. אולם אלה החריגים ולא הנורמה. על כן, ראוי היה כי הקלטת סתר כלל לא תיעשה.


האם מותר לגילדה לקבל על עצמה החלטות הנוגעות רק לחברי הגילדה? בוודאי שמותר להם. כאמור לעיל, היה ראוי שתתקבל ההחלטה בכלל לא להשתמש בכלי זה, ולכן הפגם אינו בכך שהם קיבלו החלטה טובה הנוגעת לעצמם, אלא בכך שהם לא קיבלו החלטה כזו ביחס לכל בני האדם.

כל טוב ויישר כוח

יובל שרלו
הרב יובל שרלו, ראש מרכז האתיקה בצהר

לקריאה נוספת:

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים