בית » שאלות » המרחב הציבורי » חרדים המקבלים טיפול רפואי בבתי חולים פיראטיים. האם זה אתי?

חרדים המקבלים טיפול רפואי בבתי חולים פיראטיים. האם זה אתי?

שאלה:

במגזר החרדי ישנו טיפול בחולי קורונה קשים בבית בלי לדווח לרשויות. האם זה מוסרי? מה זה פה מדינה בתוך מדינה? מצד שני במבחן התוצאה – אם הם מצליחים אולי זה כן טוב, ובסופו של דבר מוריד את העומס בבתי חולים. 
האם זה מותר? האם טוב לעודד זאת?
 

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה

השאלה הזו חשובה עד מאוד.

צריך כמובן לחלק בין שני מרכיביה:

האם הטיפול הביתי הוא טיפול טוב ? האם טוב שהוא יהיה קהילתי ? האם ההתגייסות החרדית היא חיובית ? אני לא מומחה לרפואה, אולם מכל עבר אני שומע שהרעיון ביסודו הוא מצוין. הוא נכון יותר מבחינה רפואית, הוא טוב לחולים מבחינה מוראלית, הוא מוריד את העומס מבתי החולים, הוא מעניק כוחות לחולים להתגבר, ועוד ועוד. בכלל הטיפול הביתי והקהילתי במקרים הקלים ואפילו הבינוניים הוא כנראה טוב יותר מאשר בבית החולים.

המרכיב השני הוא חוסר הדיווח: כאן הדברים חשוכים הרבה יותר. ההתגייסות למאבק בקורונה מחייבת בראש ובראשונה את ידיעת הנתונים, ואם הנתונים לא נמצאים בידי המחליטים – אין שום סיכוי שאפילו אם הם ירצו לעשות זאת – שיחליטו החלטות נכונות.

הדבר הזה פוגע פגיעה חמורה בציבור וזה מעשה לא מוסרי. בסופו של דבר, סביר להניח שהוא פוגע גם בחברה החרדית עצמה, ואי-הרצון בקשר עימה, בהעסקתה וכדו׳, ודחיית מגע עם החברה הזו – ילכו ויגברו, כי אם המציאות אינה ידועה זה כר פורה לסטיגמות, החרמות והתרחקות.

כל טוב

יובל שרלו
הרב יובל שרלו, ראש מרכז האתיקה בצהר

לקריאה נוספת:

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים