בית » שאלות » אתיקה בינאישית » חבר טוב שלי בדיכאון. האם צריך להוכיח אותו?

חבר טוב שלי בדיכאון. האם צריך להוכיח אותו?

שאלה:

שבוע טוב כבוד הרב.
חבר ילדות מאוד טוב שלי כבר תקופה ארוכה בסוג של דכאון וחוסר מעש. הוא לא יוצא מהבית, לא עובד ולא מתאמן ובעקבות כך פיתח נקודת מבט מאוד שלילית על החיים.
אני מאוד רוצה לעזור לו, אבל לא יודע כיצד.
מצד אחד אני לא רוצה להוכיח אותו בשביל לא לבייש אותו, ומצד שני אני מרגיש שאם לא אדבר איתו מצבו יכול להחמיר.
מה עליי לעשות?

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה,

יישר כוח גדול על האחריות ועל הרגישות.

כלל היסוד באתיקה רפואית הוא “אל תזיק”. ולכן, לפני שאנחנו פותחים במהלך מסוים אנחנו חייבים לבדוק האם אנו עומדים בתביעות של הכלל הזה. ומדוע? כיוון שאפשר שהחבר שלך אכן סובל מדיכאון קליני. אם זה אמנם כך – הוא זקוק לטיפול מקצועי בתחומי הנפש, ואפשר שדווקא הדברים שאתה רוצה לומר לו עלולים להזיק ולא להקל עליו את המצב. גם אם לא מדובר במצב קליני – אפשר שמה שהוא צריך הוא חיבוק וחיזוק ולא דברי תוכחה, אולם כאמור – אפשר (וכך נראה מדבריך) שיש אפשרות שהוא אכן זקוק למשהו מקצועי הרבה יותר.

התפקיד שלנו במצב זה הוא לנסות למשוך אותו מהבור ולעודד אותו ללכת לטיפול מקצועי. זה לא מתחיל בתוכחה. זה מתחיל בהאזנה לכאבו, בהזדהות עימו, ברצון העמוק להסיר מעל כתפיו את האבן הכבדה שהוא סוחב כעת, ובדרך זו לפתוח בפניו את האפשרות להוציא את עצמו מתוך המצב המורכב והקשה הזה. נסה לעודד אותו ואת האופקים שעשויים להיפתח בפניו, אם הוא אכן ילך למטפל, ובדרך זו גם תמלא את חובתך המוסרית וגם לא תזיק.

כל טוב

יובל שרלו
הרב יובל שרלו, ראש מרכז האתיקה בצהר

לקריאה נוספת:

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים