החזר כספי מקופת חולים

שאלה:

שלום כבוד הרב,

קופת החולים של אשתי (מאוחדת) מעניקה למבוטחי הביטוח המשלים מה שנקרא ‘ צ’ק הריון’ הכולל החזרים לבדיקות שונות במהלך ההיריון וכן החזרים כספיים על רכישת מוצרים ספציפיים(בעיקר מוצרי הנקה-משאבה, חזיות הנקה וכו’).

בשעה טובה נולד לנו בן והלכתי לחנות מסוימת לרכוש עגלה חדשה. המוכר שאל אותי האם אני מבוטח בביטוח משלים הנ”ל, וכאשר השבתי בחיוב הוא הציע לי את הדבר הבא: הוא ירשום את העסקה כך שכביכול קניתי ממנו 2 משאבות הנקה באותה עלות של העגלה, ואז החלפתי אותם בעגלה (איתה יצאתי מהחנות). הרווח מכך יהיה שיש לי כעת חשבונית של קניית מוצרי הנקה אשר בגינם אני זכאי להחזר כספי משמעותי מאד מקופת החולים. כמובן שבפועל לא קניתי שום משאבת הנקה. כאשר הבעתי את הסתייגותי מ’המהלך’ המוכר ענה לי בביטול ש’רבים וטובים ממני עושים כך’. אין כוונתי לקבל הכשר מדבריו אולם אולי זה מלמד משהו על רוחב והיקף התופעה.

שאלותיי:

  1. האם הדבר הנ”ל כפי שהציע המוכר, מותר?
  2. אם לא, האם זה משנה משהו אם הייתי רוכש בפועל משאבת הנקה ומיד(עוד בחנות) לאחר מכן מחליף אותה בעגלה באופן שעדיין תישאר בידי חשבונית של קנית משאבה עליה ניתן לקבל החזר מהקופה?
  3. מה הדין אם באמת הייתי רוכש משאבה(לשם המשאבה), מקבל עליה את ההחזר מהקופה, ואז מחליט מסיבה כזו או אחרת להחליף אותה במוצר אחר שאינו זכאי להחזר הנ”ל, למשל עגלה..? יתרה מכך, נניח והייתי משתמש במשאבה מעט ומחליט אח”כ למכור אותה או להעביר לחבר במחיר מוזל שעדיין יצור אצלי רווח מהעסקה, מותר לי?
  4. האם יש יסוד סביר להניח שקופות החולים מודעות לאופן הפשוט בו ניתן לנצל את ההטבה שלהם, בדיוק כפי שהציע המוכר ואעפ”כ ממשיכות להציע אותה כי כנראה זה עדיין משתלם להן? האם זה משנה את התמונה?

תודה רבה וכל טוב!

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה

ראשית, אני מבין שמגיעות לכם ברכות ותפילות על הלידה. יהי רצון שימצא חן ושכל טוב בעיני אלוהים ואדם.

קשה לי להבין מפני מה אפשר בכלל שדבר זה יהיה מותר. זו נראית רמאות של ממש.

גם במקרה היותר מורכב, שהיית רוכש בפועל משאבה ומחליף לעגלה – זו נראית פעולה של “נבל ברשות התורה”, לאמור: אפשר שמבחינה פורמאלית אכן לא נקנתה המשאבה, אך זו פיקציה מובהקת.

לעומת זאת, במקרה השלישי, שבו התרחשה האפשרות שהרכישה אכן הייתה מלאה, אלא שבמהלך הזמן המשאבה לא הייתה רלוונטית וכדו’ – כאן נראה שהדבר מותר, כי לא נעשה שום רמאות, ולא זו בלבד אלא שסביר להניח שהחברה המבטחת משקללת את המקרים האלה.

אכן סביר להניח שקופות החולים יודעים שכך אנשים עושים, גם במקרה הראשון והשני, אבל העובדה שהן יודעות את זה אינו אומר שהדבר מותר. לו היו רוצות לפעול בדרך ש”לא היה איכפת להן” היו פועלות בנתינת צ’ק לפי סכום ולא לפי צרכי הלידה

כל טוב,

יובל שרלו
הרב שרלו הוא ראש תחום אתיקה בארגון רבני צהר

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

סגור לתגובות.

Thumbnail image credit


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים