ההורים ביקשו שאם יגיעו לצורך בהזנה שלא להסכים לכך, והרב אמר לי שזה אסור. מה עושים?

שאלה:

הורי שיחיו ביקשו ממני להיות מיופה כוח בייפוי כוח מתמשך למקרה שחס ושלום הם יצטרכו. במקביל הם נתנו הוראות מקדימות ובקשו שבכל מקרה לא יזינו אותם שלא דרך הפה. שאלתי את הרב שלי והוא אמר לי שלדעתו זה אסור משום שהזנה היא צורך בסיסי. אני יודע שיש חולקים. אבל, זה מה שהרב שלי אמר.
כעת אני בבעיה מה לעשות: לא להסכים להיות מיופה כוח – זה יצער את ההורים, להסכים – ולעשות ההפך מה שהרב שלי אמר – לא עולה על דעתי, להסכים ולא לקיים את בקשתם גם לא עולה על דעתי. חשבתי להגיד להם שזה מה שהרב שלי אמר, אבל, ברור לי שזה יכעיס אותם. אני מניח שהם התייעצו עם הרב שלהם לפני שהם כתבו (או שלא) והם מאד לא אוהבים לשמוע ששאלתי על משהו שהם עושים והרב שלי אומר שזה אסור.
מה עושים?

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה

ראשית, אני מאחל להוריך אריכות ימים ובריאות איתנה.

שאלת ההזנה היא אחת השאלות המסובכות ביותר בשלבים האחרונים של החיים. הסיבה לכך היא שבראש ובראשונה יש מצבים רפואיים מתחלפים, וכמובן גם מחלוקת בין הרופאים ביחס לכל מצב. ברם, אין מחלוקת על כך שיש מצבים שבהם ההזנה מיותרת, ואינה מוסיפה דבר לחולה, ולא זו בלבד, אלא שהיא אף מזיקה.

על כן, קביעה קטגורית כי חייבים להזין בכל מצב ובכל מקרה אינה יכולה להיות נכונה, שהלוא אסור לנו להזיק לחולה. מעבר לכך, חלק ממצבי ההזנה הם כל כך מייסרים, שאף זה מהווה חלק משיקול הדעת הרפואי.

על המציאות הרפואית המורכבת הזו – יש גם מחלוקת בין הרבנים, על אותם מצבים אפורים שבהם ההזנה אינה נצרכת כנראה, אך לא מזיקה, האם מותר למנוע אותה.

בדרך כלל ההצעה הנכונה היא לכתוב ביפוי הכוח שאם תעלה שאלת ההזנה – יש ראשית לפנות לחוות דעת רפואית נוספת, ואם העמדה היא חד משמעית שלא להזין – אזי אין להזין.

בדילמה שבין הרבנים: אני מציע לחזור אל הרב שלך ולספר לו על הסיטואציה שנוצרה, ועל ההצעה שאנחנו מציעים לגבי עמדה חד משמעית של יותר מצוות רפואי אחד. אפשר שאף הוא יסכים שזו הפסיקה הנכונה, ואז יהיה אפשר לקשור מחדש את כל הקצוות, ולעשות את מה שנכון לעשות על פי ההלכה.

כל טוב ושמחה

יובל שרלו
הרב יובל שרלו, ראש מרכז האתיקה בצהר

לקריאה נוספת:

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים