הדלפות לתקשורת – ראוי?

שאלה:

אני סטודנטית לתקשורת ויצא לי לאחרונה לחשוב על שאלה שאני מבקשת לדעת את דעתכם. בשבוע שעבר סערה התקשורת בנוגע לחשיפת מקור ההדלפה של עמית סגל, וזה עורר אותי לחשוב על סוגיית ההדלפות. האם הדלפות הן דבר ראוי? זה לא נשמע ההתנהגות הכי אתית שבעולם, אבל, מצד שני, כיצד יגיע מידע לציבור ללא הדלפות? מה צריכים להיות הכללים? האם הבטחת חסיון מקור המדליף היא דבר ראוי? ומתי זה יהיה דווקא ראוי לחשוף את מקור ההדלפה?

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה

סוגיית ההדלפות היא אכן מהקשות ביותר, ויש גם הבדל בין התפקידים השונים של אנשים שונים. כתבנו על כך מאמר מסודר באתר של צהר לאתיקה. נשמח מאוד אם תקראי אותו, ונשמח אם תחזרי בשעה שתחפצי בהמשך הדיון על כך.

נביא כאן רק את העקרונות:

נקודת המוצא צריכה להיות שפרסום שיחה, אירוע פנימי, מצב רפואי או קשר אינטימי – הוא מעשה פסול מבחינה מוסרית והלכתית, וחובה להימנע ממנו. כאשר מדובר באיש מקצוע או במשרת אמון – הדבר חמור פי כמה. הדברים פוגעים פגיעה חמורה בין במעורבים במקרה ובין במערכת החברתית כולה. ברם, ישנם מצבי קיצון בהם הדבר מוצדק, וזאת כאשר אי-פרסום משמעו סכנה של ממש או פגיעה חמורה באנשים אחרים. הדבר אמנם מותיר מרווח מתמיד לדיון במצבי קיצון – האם אכן מדובר במקרה כזה, ומובן הדבר שאין אלגוריתם מתמטי שיכול לקבוע האומנם נוצר מצב חיוני לפרסום. חובת ההוכחה שאכן זה המצב והצדקת הטיעון מוטלת במצבים אלה על המפרסם, שחייב להיות מודע שהוא עושה מעשה חריג מאוד וחמור מאוד, ועל כן נדרשות הצדקות מעולות כדי להתיר את החריגה הזו.

כל טוב ויישר כוח

יובל שרלו
הרב שרלו הוא ראש תחום אתיקה בארגון רבני צהר

לקריאה נוספת:

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים