האם תפקידו של בג”ץ הוא לדון בחוקיות של הסכם פוליטי?

שאלה:

בג”ץ אמור לעסוק בשאלת חוקיותו של הסכם הפוליטי שנחתם שבוע שעבר. האם גם זה תפקידו של בית המשפט? האם זה אתי שבג”ץ ידון בשאלה הם הסכם פוליטי הוא ‘סביר’? איפה הגבול?

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה

לשאלה זו היבטים רבים, בעיקר משפטיים, ואנחנו לא אתר שמומחה במשפט חוקתי, וממילא גם לא מסוגלים לענות על כל ההיבטים הנוספים, כגון אלה הפוליטיים. נציין רק שתי נקודות, אחת מתחום המשפט ואחד מתחום המוסר:

גם בשאלה שלך, לא נראה שבג”ץ ידון בשאלת סבירות ההסכם הפוליטי. כתוב במפורש בשאלה שהדיון הוא בחוקיות ההסכם, כלומר: האם (לדוגמה) אפשר לשנות חוקי יסוד בצורת חקיקה חפוזה? או: האם ניתן לעשות חוק נורווגי מדלג, שהלוא הוא מעוות את תוצאות הבחירות (אדם בחר ברשימה לפי סדר מסוים, ועכשיו מקפיצים מישהו אחר). דיונים כאלה הם לא דיונים על סבירות, אלא על חוק הבחירות, ועל כן סביר להניח שלפחות חלק מהערעורים על ההסכם העלה צריך להיות נידון בבית משפט.

בתחום המוסר – איני חושב שיש סמכות לבג”ץ לדון בשאלה האם דבר הוא “סביר”, והשאלה צודקת מאוד. אולם, יש מצבי קיצון (אדגיש: איני טוען שהמצב כעת הוא כזה, אלא רק ברמה התיאורטית), שבו החלטת המערכת הפוליטית אינה סותרת אף חוק, אולם מדובר בעוול נורא, שבשל העובדה שיש לקונה בחוק – השלטון יכול לעשות. לכן, אסור לנו למוטט את האפשרות הזו. צריך להחזיר את בג”ץ לסמכות המכוונת רק לאותם מצבים קיצוניים, אבל לא לבטל אותה לחלוטין.

כל טוב ונצפה להכרעות נכונות של הצדדים כולם

יובל שרלו
הרב שרלו הוא ראש תחום אתיקה בארגון רבני צהר

לקריאה נוספת:

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים