בית » שאלות » אתיקה שלטונית » האם ראש ממשלה יכול לנהוג בניגוד לערכים מקובלים כל עוד הוא לא עובר על החוק?

האם ראש ממשלה יכול לנהוג בניגוד לערכים מקובלים כל עוד הוא לא עובר על החוק?

שאלה:

האם על פי התורה יש אחריות לראש ממשלה על מעשים שפורמלית הם חוקיים, אבל הם שוברים נורמות מקובלות ומסכנים את הציבור שרובו מתנגד למדיניותו? כמובן בהנחה שניתן להוכיח באופן ברור שזו דעת רוב הציבור (משאל עם, סקרים וכדומה)

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה
בתקופה בה התורה עוסקת במפורש – ״דיבר הכתוב בהווה״ – לא העם היה המבקר או הקובע את המדיניות של המלך. המלך היה קובע את המדיניות. מי היה אמור לבלום אותו ? לעמוד כנגדו בשעה שאין הוא נוהג כשורה ?בראש ובראשונה – הנביא ! הוא היה זה שנשלח על ידי הקב״ה להתייצב מול המלך, ולהביא את דבר ה׳ המלמד מהי המדיניות הנכונה והראויה. והיו עוד שני מוסדות – השופט (כגון בכרם נבות – על השחיתות), והכהן. אולם, לכל אלה היה מעט מאוד כוח. הכוח היה ביד השלטון, וכח ביד שלטון משחית. לכן התורה עצמה אמרה שהמלך חייב להגביל את עצמו ״לבלתי רום לבבו מאחיו, ולבלתי סור מן המצווה ימין ושמאל״. אנחנו חיים היום בצורת שלטון אחרת, ואי אפשר להעתיק את מה שכתוב בתורה לימינו, בהקשר של שלטון. אבל את העקרונות אנחנו יכולים ללמוד, ובעיקר את החשיבות של בלימת כוחו של כל שלטון, מכל סוג שהוא, בשל העובדה שכוח הוא דבר חשוב מאוד כדי לממש מדיניות, אבל גם מסוכן מאוד.
חלק מהבשורה של הנביאים הייתה שהמלך חייב לפעול לטובת האומה. בצורה הטובה ביותר זה מתואר ביחזקאל פרק לד, אך לא רק שם. ולכן, בוודאי שיש לו אחריות אם הוא נוהג במדיניות המסכנת את הציבור.

כל טוב

יובל שרלו
הרב יובל שרלו, ראש מרכז האתיקה בצהר

לקריאה נוספת:

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים