בית » שאלות » המרחב הציבורי » האם ראוי שהמדינה תסדיר זמנים לרחצה נפרדת במסלולי טיול ומעיינות?

האם ראוי שהמדינה תסדיר זמנים לרחצה נפרדת במסלולי טיול ומעיינות?

שאלה:

האם ראוי שהמדינה תסדיר גם זמנים נפרדים במסלולי טיול בהם צריך לשחות? משאבי הטבע שייכים לכלל התושבים והמצב הנוכחי מדיר את מי שנוהג על פי ההלכה ושוחה בנפרד.

אני מבקש גם לשאול לגבי מסלולי טיולים בהם גובים תשלום בכניסה ושם במיוחד נראה מצב אבסורדי בו גובים תשלום בכניסה מכולם, אך לא מאפשרים גם שעות נפרדות.

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה

סוגיית הנהגת הציבור היא סבוכה מאוד. היא גם לא בינארית, ולא ניתן לטעון כי בכל מקום בו יש מיעוט שאינו יכול להשתמש בדבר מה על פי אמונתו – על המדינה לדאוג לו; מאידך גיסא – לא ניתן לטעון כי מותר להתעלם מהמיעוט, וזה אמור להיות תפקיד מערכת המשפט לעשות כך.

ברם, הדבר תלוי גם באין ספור מרכיבים אחרים: עד כמה מדובר במשאב מוגבל, שלא ניתן לרצות את כולם; עד כמה מדובר באי-דחייה של המיעוט, אלא בהחלטות של המיעוט שאין הוא רוצה להצטרף אל הכלל; עד כמה מדובר באפשרות שאם מיעוט מסוים יקבל את מבוקשו – יקומו עוד מיעוטים אחרים שעל פי אמונתם צריכים להיות כללים אחרים, ועל כן גם הם דורשים את זכויותיהם, ועוד ועוד.

על כן, מדובר ביסודו של דבר בשאלה מידתית, וקביעה מתי זה מידתי ומתי זה לא מידתי בנויה בהיקף גדול מעמדה סובייקטיבית.

על כן, נקודת המוצא צריכה להיות שמשאב פתוח לכלל הגדול. זה דבר שהוא גם צודק, וגם פרקטי. אם ישנה אפשרות סבירה (שכמובן גם הקביעה מהו "סביר" מאפשרת פרשנויות רבות) להתחשב במיעוט – יש לעשות זאת, בעיקר אם מדובר במיעוט שהדירו אותו מהמקום, ולא שהוא סובר שעל הכלל להתנהג בצורה מסוימת.

את כל זה אנו למדים מהתייחסות מרתקת של ההלכה, בסוגיות רבות, לרשות הרבים, ולצורך לאפשר את ההתנהגות הכללית ברשות הרבים, גם אם יש פרטים שנפגעים. זה נכון בדיני נזיקין (פטור שן ורגל ברשות הרבים); אפשר שזו הסיבה שספיק טומאה ברשות הרבים – טהור (אם זמנך בידך – כדאי לראות את השיעור הזה), ועוד.

כל טוב

יובל שרלו
הרב שרלו הוא ראש תחום אתיקה בארגון רבני צהר

לקריאה נוספת:

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

2 תגובות על “האם ראוי שהמדינה תסדיר זמנים לרחצה נפרדת במסלולי טיול ומעיינות?”

 1. עודד הגיב:

  צריך להתחשב במנהגים שונים ולתת להם מקום.
  התחשבות מביאה שלום בין הבריות.
  סייג.
  כאשר ההתחשבות נותנת מקום למעשה בלתי מוסרי בעליל, או אז אין לתת מקום למעשה הזה, וכל הנותן לו מקום, אפילו בשתיקה, שותף למעשה.
  עניין ההפרדה בין גברים לנשים הוא אחד הביטויים ליחס המתועב אל הנשים. עושי התועבה, הגברים כמובן, מצדיקים את מעשיהם בפילפולים שונים שרק מחזקים את התועבה.
  ראוי לנהוג בהם מידה כנגד מידה. לנהוג הפרדה כלפיהם. למנוע מהם עליה לאוטובוס, למנוע מהם עבודה ולימודים במקומות שאין בהם הפרדה. שיחוו טעם של מעשה מתועב.
  אבל מידה כנגד מידה אינה ראויה מבחינה מוסרית ולכן פסולה.

 2. עזריאל אריאל הגיב:

  אני מקבל את הטיעון של המגיב הקודם אבל הפוך ב-180 מעלות. שאלת ההפרדה בבריכות ומעיינות איננה רק שאלה של צרכים מנוגדים אלא גם שאלה ערכית. חשיפת גופן של נשים בפני גברים איננה מוסרית ונוגדת את המוסר היהודי כפי שהוא משתקף בהלכה.
  כמדינה יהודית זה אמור להיות שיקול מרכזי, שיש לשקלל אותו מול האתגר של ניהול חיים משותפים במדינה שיש בה דתיים ושאינם דתיים, יהודים ושאינם יהודים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים