האם ניתן לתקן פרסום הודעה תקשורתית כוזבת?

שאלה:

איש תקשורת שהפיץ ידיעה שחשב שהיא נכונה, אך התבררה כטעות, ופגעה בשמו הטוב של אדם. כיצד ניתן לחזור בתשובה?
 

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה

תיקון ענייני לשון הרע והלבנת פנים הוא מהדברים הקשים ביותר הקיימים. המשנה ברורה, בהלכות ערב יום הכיפורים, הדגיש כי הבעיה הקשה היא העובדה שהפגיעה ממשיכה להיות קיימת, ועל הידיעות אין שליטה. לא זו בלבד, אלא שבעידן בו אנו חיים – מנועי החיפוש שולפים כל פעם מחדש את הידיעה המוטעית מנבכי השכחה, והפגיעה ממשיכה להיות נוכחת. גם אם מתפרסמים דברים אחרים, בניסיון לתקן את הידיעות הקודמות – יעילות פעילות אלה מוגבלת, כי לפרסום השלילי יש כוח גדול יותר מאשר החיובי.

אף על פי כן, אסור לרפות ידיים. גם אם לא ניתן לעשות את הכל – “לא עליך המלאכה לגמור, ואי אתה בן חורין ליבטל ממנה”, ובשל החובה שלנו לעשות כמיטב יכולתנו – יש סדרה של דברים שצריך לעשות.

בראש ובראשונה, לא ניתן לפנות לתיקון החטא בלי לבקש את סליחתו של הנפגע. בקשת הסליחה היא פעולה משמעותית, ולא תמיד הוא נענה מיד. לא זו בלבד, אלא שבענייני לשון הרע ציין ה’משנה ברורה’ שהובא לעיל כי גם לא קיימת חובה על הנפגע למחול. ואף על פי כן, צריך לפעול באתיקה של המחילה כדי לרצות את האדם הנפגע. על בקשת המחילה, המוסריות שבה וכלליה, כדאי לקרוא באתר של צהר לאתיקה: האתיקה של המחילה, ושם גם מופיע צילום של שיעור מסודר על הנושא.

בקשת המחילה כוללת בתוכה גם את הניסיון לתקן את מה שאפשר. כאמור לעיל, פרסום תיקון לא בהכרח מועיל, ולעתים יש בו נזק. כדאי לקרוא על כך נייר עמדה הלכתי של צהר לאתיקה: תיקון פרסום שלילי באמצעי התקשורת, ושם מופיעות ההדרכות כיצד לעשות כן.

בשלב השני צריך לנהוג כמו בכל חטא, כפי שפסק הרמב”ם בהלכות תשובה, לעזוב את ההתנהגות הזו ולהתחרט עליה, להתוודות בפני ריבונו של עולם (על חשיבותו של הווידוי, כדאי לראות את השיעור הזה:)

ולקבל עלינו לעתיד לעשות כל שביכולתנו כדי שלא לחזור על אותו עניין.

ואת תהליך התיקון לחתום בתשובת המשקל, בעולם התיקון, לאמור: לעשות דבר מה המתקן בעולם את ענייני הלבנת פנים, לשון הרע ושקר, יותר ממה שהיינו בעבר. להפוך את הנפילה לעוצמה, ואת הזדונות והשגגות לזכויות. זאת, על ידי שנקבל על עצמנו מעשה שהוא יותר ממה שנהגנו בו, מכוח הרצון להיטיב בעולם ולתקן אותו. כל טוב ויישר כוח

יובל שרלו
הרב יובל שרלו, ראש מרכז האתיקה בצהר

לקריאה נוספת:

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים