האם ניתן לתבוע את בית החולים על הולדת ילד?

שאלה:

יש לנו סיפור במשפחה שאנו מבקשים להתייעץ לגביו. לצערנו הרב אחד מבני המשפחה המורחבת סובל משיתוק מוחי וממגבלה שכלית. מדובר במקרה עצוב שבו אמו לא היתה במצב נפשי מתאים לקבל החלטות, וההריון הסתיים לפני הזמן. אחיו שהוא האפוטרופוס שלו תובע בשמו את בית החולים ואת קופת החולים על כך שהחליטו לילד אותו למרות שהסימנים בעת ההריון הראו שעליהם למנוע זאת. 
 
הנושא מסעיר מאד את המשפחה. לתבוע על כך שלא מנעו את הפלתו נראה לנו הזוי. גם אם מותר להפיל, אבל, לטעון שלאפשר לידת נשמה בעולם זה נזק ואפשר לתבוע אותו? מבקשים לדעת את דעתכם.

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה

זה אכן סיפור עצוב מאוד מאוד.

לשאלה הזו אין תשובה אחת ויחידה, והרבה מאוד דברים תלויים גם בדינמיקה המשפחתית.

ומדוע ?

בשל העובדה שיש כאן שני נושאים. נושא אחד הוא הרשלנות הרפואית האפשרית של מי שהיה צריך לקבל החלטות רפואיות אחרות. זהו דיון על רשלנות רפואית, שיש לו חשיבות, גם כדי לפצות אתכם אם אכן נעשתה כאן רשלנות רפואית גם על פי ההלכה, וגם כדי לסמן את הגבולות למערכת הרפואית בקבלת ההחלטות לגבי אנשים אחרים בעתיד.

נושא שני הוא המשמעות של הדיון ברשלנות הרפואית על היחס לאדם שנפגע, ועד כמה הדיון ברשלנות הרפואית מהווה גם פגיעה ביחס כלפיו, וגם כלפי עצם קיומה של הנשמה בעולם.

שני הדברים לא חייבים לסתור האחד את השני. עקרונית, אפשר היה גם לתבוע על רשלנות רפואית, וגם לכבד מאוד את לידתו. אולם לעתים הדברים סותרים, וכאמור – הרבה מאוד תלוי בדינמיקה המשפחתית.

מה אני מציע לעשות בפועל ?

להתכנס ביחד, לאפשר להקשיב לטיעונים של כל אחד, להחליט ביחד מה אתם רוצים לעשות, ובכל מקרה – גם אם תתקבל העמדה של התביעה, לעבוד ביחד על דרכים שהתביעה הזו לא תגרום חס ושלום ליחס לא ראוי לבן המשפחה שנפגע ממנה.

כל טוב ובשלום

יובל שרלו

הרב יובל שרלו, ראש מרכז האתיקה בצהר

לקריאה נוספת:

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים