האם מנהל יכול לדרוש מהמורים שלו לעבוד בחופשת הפסח בימי הקורונה?

שאלה:

אני מורה ובבית הספר יש לימוד מקוון. בתקופת הקורונה עבדנו הרבה יותר מבכל תקופה אחרת. וכעת בעצם אלו ימי החופשה השנתית שלנו כמורים. למרות זאת מנהל בית הספר כל הזמן דורש שנעבוד, ולוחץ מאד, וכך יוצא שאנחנו עובדים בחופש יותר מהזמן שהיינו עובדים לו היה זה יום עבודה רגיל.

אני יכולה להבין שעובד אמור לעבוד יותר מההכרח לפי הספר, אני יכולה להבין שבעת הזו נדרש יותר. אבל, אין גבולות? אני מזניחה את הילדים שלי שהם בבית, ורואים כל היום סרטים בגלל שמנהל בית הספר מכריח אותי לעבוד? האם זה מוסרי? האם זה לא גזל? האם מנהל שכופה עלי לעבוד כמעט בלי גבולות ראוי להיות אישיות חינוכית? אני לא בן אדם? אין גבולות?

אני חייבת להגיד שאני לא יחידה. זה המצב אצל הרבה מורים שחשים שהם עבד נרצע, ושהם מזניחים את הילדים שלהם, ופוגעים בהם, רק כדי לרצות את המנהלים התובעניים שלהם.

זה לא גזל? זו לא עוולה?

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה

ראשית, יישר כוח על העבודה החינוכית שאת עושה, וחיזוק ואימוץ בשעות הקשות האלה.

ביסוד הדין, את לא חייבת לעשות את העבודה הזו. אדם אינו חייב לעשות פעולה שלא התחייב עליה, שאינה חלק מעבודתו, שהיא על חשבון חופשתו, ובוודאי במצבים שהיא מזיקה לו וליכולת שלו להיות עם משפחתו ועם ההכנות לפסח.

לפיכך, למנהל בית הספר אכן אסור ללחוץ ואסור לכפות לעשות את הדבר הזה. ראשית, מבחינה הלכתית משפטית. ברם מעבר לכך, אנו מוצאים בהלכה שגם כפייה מצד “לא נעים” היא כפייה, כגון הדברים החמורים של הרמב”ם, שקצת קשורים למצב הזה: “…ומהן חמשה דברים העושה אותן אין חזקתו לשוב מהן, לפי שהם דברים קלים בעיני רוב האדם ונמצא חוטא והוא ידמה שאין זה חטא, ואלו הן: (א) האוכל מסעודה שאינה מספקת לבעליה שזה אבק גזל הוא, והוא מדמה שלא חטא ויאמר כלום אכלתי אלא ברשותו” (הלכות תשובה ד, ד,).

השיח של המנהל צריך להיות בקשה. לא דרישה. לא תביעה. לא הפעלת לחץ מוסרי. בקשה. ואז כמובן כדאי שבמסגרת היכולות המוגבלות שלנו – לעשות את מה שאנחנו יכולים, לאור המצב הקשה. ברם, הדבר תלוי בנו, ברצון שלנו, ביכולת שלנו, במגבלות שלנו.

מה כדאי לעשות? בדרך כלל לכל מנהל יש מישהו שהוא מקשיב לו, ויש לו את היכולת לומר למנהל גם את הדברים שהוא לא שמח לשמוע. כדאי לדבר איתו, ושיפנה את אוזן המנהל למציאות הזו, ואז אפשר שהכל יהיה רך יותר, במסגרת הרצונות, האפשרויות והמגבלות.

כל טוב וחג שמח

יובל שרלו
הרב שרלו הוא ראש תחום אתיקה בארגון רבני צהר

לקריאה נוספת:

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

4 תגובות על “האם מנהל יכול לדרוש מהמורים שלו לעבוד בחופשת הפסח בימי הקורונה?”

 1. cialis on line הגיב:

  Hi, after reading this awesome paragraph i am as
  well happy to share my knowledge here with colleagues.

 2. great publish, very informative. I ponder
  why the other experts of this sector do not understand
  this. You must proceed your writing. I am confident,
  you’ve a huge readers’ base already!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים