בית » שאלות » הטיפול במבוגר » האם מותר לשקר לאב מבוגר כדי שיסכים להיות מטופל על ידי עובד זר?

האם מותר לשקר לאב מבוגר כדי שיסכים להיות מטופל על ידי עובד זר?

שאלה:

לצערי אבא שלי נחלש שכלית, וההחלטות שלו כבר לא לגמרי מושכלות. אבא זכאי לעובד זר, אך אינו רוצה בכך והעומס של הטיפול בו נופל ברובו על אמא. אנחנו האחים באים לעזור, אבל, אין מה להשוות למה שאמא עושה. הדבר הזה עורר מחלוקת בינינו: אמא מאד רוצה להכניס עובד זר. אבא מתנגד. האחים חלק מבינים ומגבים את אמא, וחלק אומרים שזה לא לכבודו של אבא שיחליטו בניגוד לרצונו.

כולנו מסכימים שאם נספר לאבא שהעובד הזר ניתן בחינם (מה שלא נכון) הוא יסכים. האם מותר לעשות זאת?

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה

זו שאלה עדינה מאוד ורגישה מאוד, והיא נוגעת בכמה תחומים במוסר, באנושיות ובהלכה.

בשאלות מורכבות מעין אלה חשוב להתחיל את הדיון בנקודות המוצא: יש לאדם בחירה חופשית, וצריך לכבד אותה. חלק בלתי נפרד ממנה היא החובה הבסיסית לומר לו את האמת, אלא אם כן יש הצדקות משמעותיות לסטות ממנה. כתבנו על כך כאן  עם הפניה גם לדבריו של הרב פרופ' שטיינברג הי"ו, שאנו מסכימים איתו לחלוטין. החובה לעשות כך מתחזקת גם בשל העובדה שאין אנו בטוחים שזו לא האפשרות הטובה ביותר עבורו, וגם בשל החובה הכללית להיות איש אמת.

ברם, במקרה בו אתם דנים יש שני עניינים המחייבים לבחון האם במקרה הזה יש לסטות מנקודת המוצא:

א. לא ברור שהוא אכן מסוגל לקבל את ההחלטות, ושאמירת אמת אכן פותחת בפניו את הפתח לעשות זאת. פוסקי הלכה כתבו כי בשעה שיש אפשרות שאמירת האמת לחולה תסכן מאוד את מצבו – אין להיצמד לכך.

ב. מי ש'משלם' על ההכרעות של אביכם זו אמכם, העול עליה כבד מאוד, וכאשר מדובר בכבוד האב על חשבון עול האם, אין זה נכון להטיל עליה את המשימה הכבדה הזו. אם אחד האחים היה לוקח אותו לביתו שלו (בהנחה שזה טוב לאבא) שיקול זה היה פוחת, אולם במצב אותו אתה מתאר קשה להבין כיצד ניתן להטיל על האמא את החובה הזו.

לכן, המצב המיוחד הזה מתיר להציג בפני האב מצג שווא, אם זו הדרך היחידה לפעול. המקורות להיתר נמצאים במאמר מדבר שקר תרחק, ואפשר לקרוא לפחות את המסקנות המופיעות בסוף.

כל טוב 

יובל שרלו
הרב שרלו הוא ראש תחום אתיקה בארגון רבני צהר

לקריאה נוספת:

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Thumbnail image credit:
מקור תמונה


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים