האם מותר לעשן סמים?

שאלה:

שלום רב לך, 
אני רוצה לברר כמה דברים בעניין סמים קלים ויהדות: 

מדוע לשתות אלכוהול כמו ויסקי, עארק וכל מי משקאות אלכוהלים כאלה ואחרים שלא עשויים מענבים, בהכשרי הבד”ץ מותר לשתות, ואפילו להתבשם מהם בשבת חג אירועים וכו’, וחשיש או מריחואנה שזה בסה”כ עלים של צמח שאפר לאכול אותם לא? מדוע זה כלכך מעורר זעם וחוסר דעת? מה ההבדל בין מה שהמריחואנה (באכילה בצורה מתונה בדומה “לגת” של התימנים) עושה ובין כל המשקאות לעיל? שניהם יכולים למכר, ולגרום נזק וכן יש גם אלכוהולסטים שמתים למי שלא יודע… אז מה הקטע? איפה בכלל כתוב בתורה שאסור “לתפוס ראש”? 

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה 

שאלה זו אינה מתחילה בשאלת רב. 
שואלים קודם מומחה, ומבררים אצלו מה התוצאות החמורות של כל אחד מהדברים. אם הם שווים – באמת אין איסור מיוחד על סמים. יש איסור כללי על האדם לאבד את עצמו, וההלכה מתייחסת באופן שלילי לגבי אדם שמשתכר, ועל כן היא מתייחסת באופן שלילי גם לאדם הנוטל סמים, אך לא באופן מיוחד. 

ברם, כיוון שהמומחים אומרים כי ההתמכרות לסמים בעייתית הרבה יותר, ומתוך הסמים הקלים מגיעים לכבדים וכדו’ – אזי רמת האיסור נעשית הרבה יותר חמורה. 

כללו של דבר: האדם נברא בצלם א-לוהים ועל כן מוטל עליו לא לאבד את עצמיותו ולא להתמכר לשום דבר, אלא לשמור על ייחודו, שכלו ועצמאותו הרוחנית והנפשית. על כן, כל איבוד – שכרות, סמים, עישון וכדו’ – אסור. 

בוודאי שמותר לתפוס ראש. מבפנים!

כל טוב 

יובל שרלו
הרב שרלו הוא ראש תחום אתיקה בארגון רבני צהר

פורסם לראשונה: http://shut.moreshet.co.il/shut2.asp?id=98149

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

סגור לתגובות.


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים