האם מותר לערוך ניסויים ללא הסכמת החולים?

שאלה:

שלום לכם,

לאחרונה פורסם כי בתי חולים יכולים לעשות ניסויים גם בלי הסכמה של החולים, או בלי הסכמה מפורשת. זה מותר? מה הגבולות של כזה דבר?

הבנתי שהייתם קשורים לנושא, ואשמח לדעת מה האמת ומה צריך לעשות?

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה

הפרסום הזה לא נכון! לבתי חולים אסור לעשות ניסויים בלי הסכמת החולים, ולא רק הסכמה אלא ״הסכמה מדעת״, כלומר: שהמטופל גם מבין לחלוטין על מה הניסוי. הדבר הזה נכון גם בתקופת הקורונה. גם בתקופת הקורונה חייבים לקיים רפואה מוסרית, וזה גם על פי חוק. באופן כללי, גם שומרים על הכללים האלה, אם כי לעתים יש סטיות מכך, ועל כך כתבנו כמה מאמרים, שגם הופיעו בעיתונות הכללית והמקצועית, כגון: הסכנה שלא מדברים עליה בשעת חירום: הזנחת האתיקה של ניסויים רפואיים

מה שמתנהל עליו ויכוח בין אתיקנים הוא בשאלת איסוף מידע רפואי על הקורונה, כדי לקבל החלטות שונות במערכת הכללית, וכאן יש הסוברים שלאסוף את המידע שמצטבר חייבים להתיר גם בלי הסכמת המטופלים, כי אנחנו חייבים לקבל החלטות בשעת חירום, ועד לטוענים כי כמו שמצבי שיגרה מחייבים אישור של המטופל לתת אישור לאסוף מידע שהצטבר מהטיפול בו (גם אם האיסוף אנונימי), כך גם במצבי חירום.בנושא הזה, עמדתנו היא עמדת ביניים, והיא יוצגה בישיבה של המועצה הביואתית: חייבים להתיר את איסוף המידע הזה בשעת חירום, כי הטיפול תלוי בו, אבל כל זה מותר אך ורק אם הוקמו מנגנוני פיקוח והגנה על שימוש לא ראוי במידע זה, זליגתו וכדו׳.

כל טוב 

יובל שרלו
הרב שרלו הוא ראש תחום אתיקה בארגון רבני צהר

לקריאה נוספת:

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים