האם מותר למכור דירה שיש בה בעיה בטיחותית כדי להימנע מהפסד כספי?

שאלה:

שלום הרב,

יש ברשותנו דירה להשקעה ב”ה. הדירה אינה השקעה כ”כ מוצלחת לצערי, ואנחנו חושבים מידי פעם למכור אותה. הסיבה שלא מכרנו היא שלא בטוח שנוכל למכור ברווח, ולכן אנחנו מחכים בינתיים שאולי יעלו מחירי הדיור.
אתמול קיבלתי טלפון משיפוצניק שגר בבניין, והוא אמר לי ש”הבניין זז” – לדעתו הבניין ישן מאוד, וכבר יחסית הרוס. לטענתו, אם העירייה תבקר בבניין היא תכריז עליו (עכשיו או עוד כמה שנים) כבניין מסוכן, ואז נהיה חייבים (כבעלי הדירה) לתקן אותו, או פשוט לוותר על הדירה.

דבר זה מהווה זרז מבחינתי להיפטר מהדירה – אך מצד שני אני גם מרגיש שאולי אין זה מוסרי למכור את הדירה למישהו אחר, שיתכן שעוד כמה שנים הדירה שלו תיחשב לבניין מסוכן ולכן הוא יפסיד את הכסף.
מצד שני, אני אפסיד את עלות הדירה אם אצטרך לתקן את יסודות הבניין בעצמי.

מה לעשות? נראה לי ברור שאם אמכור את הדירה כשידוע שהבניין אולי יהיה מסוכן, בספק אם אצליח בכלל למכור את הדירה, וגם אם כן כנראה אפסיד כסף במכירה.

תודה רבה

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה,

יישר כוח על השאלה המוסרית.

אני מאוד מחמיר בנושאים אלה.
גם בשל העובדה כי מדובר למעשה בגניבת דעתו של הקונה, ופסק הרמב”ם ביחס לגניבת דעת ברור: “אסור לרמות את בני אדם במקח וממכר או לגנוב את דעתם ואחד עובד כוכבים ואחד ישראל שוים בדבר זה היה יודע שיש בממכרו מום יודיעו ללוקח ואפילו לגנוב דעת הבריות בדברים אסור” (הלכות מכירה יח, א);
גם בשל “מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך”;
וגם מצד הישרות הפשוטה.

אינני מכיר דרך אחרת מאשר האמת, ולא לתת מכשול בפני עיוור.

כל טוב ושנה טובה

יובל שרלו
הרב יובל שרלו, ראש מרכז האתיקה בצהר

לקריאה נוספת:

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים