האם מותר לחשוף פרטים כלכליים של לקוח?

שאלה:

אני רואה חשבון ומתנדב בזמני הפנוי. מפנים אלי מקרים בהם אני עושה להם תיאום מס בהתנדבות. היום לאחר מעשה העמותה שהפנתה אלי את המקרה מבקשת לדעת מה מצבו הכלכלי של מי שטפלתי בו כדי לדעת האם להמשיך לעזור לו. השאלה היא האם אני יכול לענות על כך בלי לבקש את אישור מי שעשיתי לו תיאום מס. האמת היא שהשאלה עלתה אצלי גם בלי שפנו אלי כשנחשפתי להכנסות. 
הציעו לי לפנות לאותו אדם ולהגיד לו שהעמותה מבקשת פרטים על הכנסותיו כדי להחליט על המשך הסיוע, ולבקש את רשותו. אבל, זה לנעים לי. ואני לא מתכוון, לעשות מה עלי לעשות?

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה

אני מבין היטב את ההתלבטות, ואת הדילמה הגדולה.

הצורך של העמותה בהבנת המצב הכלכלי של האדם – מובן מאוד. העמותה מופקדת על כספי ציבור, היא חייבת לדאוג שמשאבי הציבור לא ילכו למי שאינו זקוק להם; לא זו בלבד, אלא שחז”ל הקפידו מאוד על הנהנה מצדקה ואינו זקוק לה, ועוד נימוקים.

ואף על פי כן, נראה שעל פי ההלכה אסור לך למסור את המידע הזה. הוא לא שייך לך – הוא שייך לאותו אדם; המידע הזה הגיע אליך ממנו, והופקד אצלך בנאמנות. זה הבסיס לכל הדינים של סודיות רפואית, “לא תלך רכיל בעמך” בהוראה של “הולך רכיל מגלה סוד”, ועוד ועוד.

ואכן, הדרך הנכונה במצב זה היא לפנות אליו. אם לך לא נעים לעשות זאת – זה מובן מאוד, ואתה באמת לא חייב לעשות זאת. זו צריכה להיות פניה של העמותה, באומרה כי כדי שהיא תוכל להמשיך לסייע לו – היא מבקשת שיאשר את העברת המידע הזה.

בדרך זו נשמרים כל הכללים האתיים, בין אלה שנועדו להגן על כספי ציבור, ובין אלה האוסרים פגיעה בנאמנות.

יובל שרלו
הרב יובל שרלו, ראש מרכז האתיקה בצהר

לקריאה נוספת:

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים