האם מותר להצטרף לחברת אינטרנט באופן זמני בשביל להימנע מתשלום על התקנה?

שאלה:

שלום כבוד הרב,

מאז הרפורמה סביב הפלאפונים והאינטרנט שמאפשרת להתחבר לחברה מבלי להתחייב לתקופה מסוימת, עולה הדילמה המוסרית האם מותר להתחבר לחברה מתוך מודעות שכמה ימים אחרי ההתקנה אתנתק ממנה.
כדי להתחבר לחברת אינטרנט זולה צריך לשלם לה 50 שקל על התקנה, אבל הם אמרו שאם אתחבר דרך בזק אז ההתקנה תהיה בחינם ומיד אחרי ההתקנה אעבור לחברת האינטרנט הזולה.

האם מותר לי להתחבר לבזק כדי שההתקנה תהיה בחינם למרות שאני מתכנן להתנתק מהם תוך כמה ימים מההתקנה, או שמא זו הונאה וגנבת דעת ולכן הדבר אסור?

תודה רבה

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה

יישר כוח על השאלה ההלכתית והמוסרית. אחלק את תשובתי לשני חלקים:

מבחינה משפטית הלכתית, משעה שהחוזה בינך ובין בזק אינו מחייב התמדה מסוימת, ומאפשר להתחבר לזמן קצר ולהתנתק לאחר מכן – לא קיימת מגבלה הלכתית לעשות זאת. מדובר בחברה גדולה ומנוסה ולא בניצול מצוקה או חוסר תשומת לב מצידה; מדובר בשקלול של החברה עצמה, שכבר הכניסה לתוך חישוביה את התנהגות חלק מהלקוחות החדשים בדרך זו, ותמחרה אותם; מדובר באפשרות להילחם כנגד האפשרות הזו בעזרת הרגולטורים וכדו’, ועל כן לא קיימת חובה משפטית שלא לעשות כך.

ברם, אנו לא מחויבים רק בשפה המשפטית, אלא חייבים לבחון כל דבר גם במישור של “ועשית הישר והטוב”. האם ניתן להגדיר את ההתנהגות הזו כ”ישר”? ספק. שכן בסופו של דבר מדובר בניצול פירצה קיימת. בשאלות גבוליות מעין אלה אני נוהג להציע לעצמי ולאחרים את המבחן הבא: האם אנחנו מסוגלים להישיר עיניים מול “בזק”, ולומר להם שאנו עושים משהו שהוא בסדר גמור. אם כן – אין מניעה לעשות זאת; אם אנו מתפתלים – הישרות שבתוכנו מעידה את עדותה. אדגיש כי לא מדובר כאן בכלל הלכתי, אלא בדברים הדומים (לא זהים) לצוואת רבן יוחנן בן זכאי “ולוואי ויהיה מורא שמיים עליכם כמורא בשר ודם”. 

כל טוב ויישר כוח

יובל שרלו
הרב שרלו הוא ראש תחום אתיקה בארגון רבני צהר

לקריאה נוספת:

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

סגור לתגובות.


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים