בית » שאלות » הטיפול במבוגר » האם מותר להיות זמינה לאמא בטלפון בשבת?

האם מותר להיות זמינה לאמא בטלפון בשבת?

שאלה:

 
כבוד הרב
אמא שלי במצב קשה מאוד בבית חולים. כבר השבוע חשבו שזהו זה…אבל קצת התייצבה ב"ה
לגבי שבת. אני גרה כאן בעיר אחרת. האם להשאיר פלאפון פתוח? אם קורה חס וחלילה משהו האם מותר לנסוע אליה? ( יש לידה מטפלת זרה). מה הדין לגבי שבת במקרה כזה? לא יודעת איך להתנהג. גם אי אפשר להישאר לישון שישי שבת  בבית החולים בגלל הקורונה
תודה.
 

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה

ראשית, אני מאחל לאמך שהקב"ה ייטיב עימה, וימלא ה' משאלות ליבה ולבכם לטובה.

שהות קרוב בבית חולים עם חולה שיש בו סכנה היא פעולה חיונית לטיפול בו. יש לשהות הזו השלכות רבות מאוד: היא עצמה מהווה חלק בלתי נפרד מהטיפול ומיכולתו להתמודד עם המצב הנתון; קרוב המשפחה או מלווה מתווכים בין החולה ובין הצוות הרפואי, ומהווים עוד גורם הפוקח עין על הטיפול בו, מלבד אחריותו של הצוות, וכדו'. על כן, כאשר מדובר בחולה שיש בו סכנה – מותר ליסוע איתו ביחד לבית חולים, ואפילו ליסוע במיוחד להיות איתו, כחלק מהטיפול. כמובן שצריך לנסות לעשות זאת בהמעטת האיסור ככל שניתן.

לעומת זאת, כאשר מדובר בצורך של המשפחה לדעת מה קורה וכדו' – כאן העז והחיזוק המשפחתי יונק דווקא מהעובדה ששומרים את מצוות השבת, ומתגברים על הצורך המובן והמשמעותי. ברית השבת והחובה לשמור את מצוותיה מחייבים להימנע מחילול שבת, גם ברמת של איסור נמוך יחסית, כמו הדלקת פלאפון ושיחה בו, במצבים שבהם אין מדובר באפשרות להועיל לחולה.

המקרה שאתם עוסקים בו הוא מקרה גבולי, וזאת משתי סיבות. ראשית, אפשר שיהיו צריכים את האישור שלכם לעשות או להימנע מלעשות דברים לאמכם היקרה. אם אמנם זה כך, ולא מדובר רק בצורך שלכם להיות מעודכנים, אלא בקבלת החלטות – בוודאי שמותר להשאיר את הפלאפון פתוח, ואפילו ליסוע לבית החולים, אך רק אם הדבר באמת נדרש.

שנית, אפשר שביום השבת תלך אמכם לבית עולמה, והרצון המובן שלכם הוא להיות לידה ועימה בשעה הקשה הזו. אני יודע שיש מעט רבנים שהתירו ליסוע גם למען מטרה זו, אולם גם אם אני מזדהה לעומק העומקים עם הרצון והצורך הזה, ועם החשיבות הגדולה שההלכה מייחסת לכך שאדם לא ייוותר לבד בעת מותו – אני מתקשה לראות כיצד ניתן לחלל שבת באיסורי דאורייתא לצורך כך. אם אתם גרים במרחק קטן מ 12 ק"מ מבית החולים, ואפשר להגיע על ידי נהג גוי – יש יותר סברא להקל.

יהי רצון שלא תזדקקו לכל זה.

כל טוב והטבה.

יובל שרלו
הרב יובל שרלו, ראש מרכז האתיקה בצהר

לקריאה נוספת:

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים