בית » שאלות » המרחב הציבורי » האם מותר לדבר על אדם שנפטר?

האם מותר לדבר על אדם שנפטר?

שאלה:

בעקבות הסיפור של משפחת עוז שאלתי את עצמי עד כמה זה לגיטימי לספר סרה באדם שנפטר והוא כמובן לא יכול להתגונן. אם לא דברת כל החיים שלו, זה בסדר לפתוח סיפורים כעת? הוא כבר נפטר ואינו יכול להציג את גרסתו. מותר?

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה


אחד היסודות ההלכתיים הקשורים בדיני לשון הרע על אנשים שנפטרו נמצא בדברי הרמ”א בשולחן ערוך: “…המדבר רע על שוכני עפר, צריך לקבל עליו תעניות ותשובה ועונש ממון כפי ראות בית דין (מרדכי פרק החובל); ואם קבורים בסמוך לו, ילך על קבריהם ויבקש מהם מחילה, ואם הם רחוקים ישלח שם שלוחו” (שו”ע חושן משפט סימן תכ מא). מדברים אלה אנו למדים כי אכן ישנם דיני לשון הרע ואיסור דיבור דברים רעים גם על בני אדם שנפטרו.

ברם, כשם שאנו מוצאים בדיני לשון הרע בעולמם של בני אדם חיים מצבים של “לשון הרע לצורך” (הנושא נמצא בהיקפים רבים באתר של צהר לאתיקה, כגון כאן), הוא קיים גם כאשר מדובר באדם שנפטר: לעתים עלול להיות צורך גדול. כמובן, בדיוק כפי שכתבת, כאשר מדובר על אדם שנפטר, צריכה להיות הצדקה ענקית כדי להתיר לדבר עליו לשון הרע, וגם כשהדבר קורה – חובה להקפיד על הכללים של “לשון הרע לצורך”, ולעשות זאת בזהירות רבה.

אני כמובן לא יכול להיות השופט כדי לדעת מה טיב הצורך העצום לפרסם את הדברים הקשים על אדם שנפטר. זוהי בחינה פנימית שאדם חייב לעשות לאור דברי ההלכה, וגם אז – לבדוק האם הדבר גם נעשה בדרך הראויה והמותרת.


כל טוב ושלא נדע

יובל שרלו
הרב יובל שרלו, ראש מרכז האתיקה בצהר

לקריאה נוספת:

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים