בית » שאלות » אתיקה בינאישית » האם לשקר לחברת הביטוח בשביל למנוע עוגמת נפש מהשכן שלי?

האם לשקר לחברת הביטוח בשביל למנוע עוגמת נפש מהשכן שלי?

שאלה:

נהגתי ברכב ובטעות סטיתי לנתיב הנגדי. ואני מודה בכך. מולי הגיעה מכונית בה נהג ילד כבן 17 שהוא שכן שלי, ולידו אביו. הילד נראה כנהג לא מיומן, ולמרות שנסע בקצב איטי לא עצר ונגרמה תאונה. בעל הרכב, שהוא כאמור שכן שלי, בקש שאדווח כאילו הוא נהג ולא הילד. אני לא יודע אם זה בגלל שלילד אין רישיון נהיגה או בגלל שהרכב שלו הוא בליסינג ממקום העבודה ואולי לילד אסור לנהוג. אני בהתלבטות. מצד אחד הילד צריך ללמוד לקח, וגם אביו. מקווה שהוא למד. מצד שני – הילד ואולי גם אביו עלולים להסתבך מאד. והם גם שכנים שלי, כך שאם לא אשקר שהאב נהג – תהייה אי נעימות גדולה בלשון המעטה. אבל… זה אומר לשקר. לחברת הביטוח (אולי גם למשטרה. לא יודע).

כאמור אני לא יודע אם מדובר בילד ללא רישיון נהיגה (ואז הוא גם עלול להיענש בכך שלא יוכל לגשת לטסט לכמה שנים) או רק שאין ביטוח לרכב מהליסינג, ואולי הוא גם יפגע ביחסיו עם מקום העבודה שלו שעלול לכעוס ואולי יותר מכך על כך שנתן לבנו לנהוג. הרכב שלי הוא גם בליסינג מהעבודה, ואני אצטרך לדווח לחברה – מהו רישיון הנהיגה של הנהג ברכב השני.

בקיצור, אני נבוך. אינטואיטיבית ברור לי שאסור לשקר, בוודאי לא בנושא כזה, ולא בדבר שיש לו השלכה ממונית. מצד שני, אני מרחם על הילד ועל אביו, ומה גם שהם שכנים שלנו ואנחנו מיודדים, ואני חושש שאם אדווח שהנוהג הוא הנער – כנראה נריב. בדקתי, ואין דרך להימנע מלדווח מי הנהג.

מבקש את עצתכם – מה עלי לעשות? ואיך לעשות זאת? אנא, פרטו כמה שיותר. זה חשוב לי מאד

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה

אני מבין היטב את הכאב ואת הדילמה הקשה מאוד. זו טרגדיה של ממש, בין שכנים, עם מחיר שיכול להיות יקר מאוד. אבל איני מבין כיצד ניתן להתיר לדווח לא אמת. זו לא רק בעיה של שקר; זו בעיה גם של גזל חברות הביטוח וכדו'. 

לכן, הדבר שצריך לעשות הוא לנסות ככל הניתן להתחמק, ולומר כי השיג והשיח שלך הוא עם האבא. ולנסות מאוד להותיר את שאלת הדיווח מי נהג – לשכנים.

כל טוב ושלא נדע

יובל שרלו
הרב שרלו הוא ראש תחום אתיקה בארגון רבני צהר

לקריאה נוספת:

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים