בית » שאלות » אתיקה רפואית » האם לשקר בשביל להיבדק בחשד לסרטן?

האם לשקר בשביל להיבדק בחשד לסרטן?

שאלה:

בדיקות הדם של סבתא שלי יצאו גבוליות. התייעצנו עם חבר רופא והוא אמר שכדאי לבדוק חשד לסרטן. ואולם, לדעתו, יש חשש שרופא המשפחה לא יפנה אותנו לבדיקת אולטרסאונד, ויגיד לנו להמתין עוד חצי שנה לבדיקת דם חוזרת. הוא הציע לנו לספר לרופא שהיא לא חשה בטוב (הוא אמר לנו בדיוק מה להגיד) וטען שבמקרה כזה סביר להניח שנקבל את הבדיקה. הוא גם הוסיף שאם נספר שבמשפחה יש היסטוריה אז בטוח נקבל.

ומכאן שאלתי. אנחנו לא יכולים לממן את הבדיקה בעצמנו. וכאמור יש חשש שהמערכת לא תממן. האם כדי לוודא כבר כעת האם סבתא חולה חס וחלילה (ואז נטפל בה מיד) מותר להגזים בתיאור הכאבים שלה, להמציא אחרים או אפילו לספר על היסטוריה משפחתית שלא היתה?

אני מאד מתבלטת. זה שקר. אבל, זהו שקר שעשוי להציל חיים. מה כדאי לעשות?

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה

זו שאלה מסובכת, עדינה ורגישה מאוד, ונוגעת (כפי שכתבת) בפיקוח נפש ממש – בין של סבתא שלכם, אך גם בשאלות מערכתיות וציבוריות.

לכאורה התשובה הייתה יכולה להיות פשוטה מאוד – פיקוח נפש דוחה את האיסור לשקר. לא זו בלבד, אלא שיש לנו הרבה תקדימים לכך, וראי את המאמר המצורף. ברם, כאן השאלה יותר מורכבת מכמה סיבות:

א. כלל לא בטוח שמדובר בפיקוח נפש, ורופא קובע שלא מדובר בפיקוח נפש. האם העובדה שאנחנו אנשים שחוששים מביאה את זה כבר למערכת של "ספיק פיקוח נפש" המתיר לשקר?

ב. בדרך כלל, "חייך קודמים לחיי חברך", ועל כן מותר לאדם להעדיף את טובת עצמו באולטרסאונד על פני אחרים. אולם במקרה דנן, מדובר באחרים שוודאי צריכים (בהנחה שאחרים אומרים אמת, מה שהוא עצמו לא בטוח), ואילו כאן אפשר שהסבתא כלל לא צריכה.

לכן, אני מתקשה להתיר לומר דברים שהם לא אמת לחלוטין במצב הזה, על אף הדאגה הכנה לסבתא. קופת החולים לא מתגלית כנוהגת שלא בהגינות (אם זה היה כך היינו מפעילים את הכלל של "עם נבר תתבר"), ולכן איני חושב שמותר לומר לא אמת במצב זה, שהוא אפילו לא בטוח שהוא ספק.

ברם, הדבר הנכון ביותר לעשות הוא לדבר עם רופא המשפחה, לומר לו את האמת, ואת הצורך שלכם לדאוג דאגה מירבית לסבתא, ולבקש ממנו הפניה לאולטרסאונד לאור הבדיקות הגבוליות, כי מדובר במצב של אפשרות סכנה וכדו'. לעתים מזומנות האמת היא הדרך הטובה ביותר.

כל טוב

יובל שרלו
הרב שרלו הוא ראש תחום אתיקה בארגון רבני צהר

לקריאה נוספת:

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים