בית » שאלות » אתיקה בינאישית » האם לחגוג עם אחותי ולהסתכן בהידבקות בקורונה?

האם לחגוג עם אחותי ולהסתכן בהידבקות בקורונה?

שאלה:

אחותי האחת והיחידה חוגגת יום הולדת “עגול”, ומגיע לה מזל טוב ענק. היא החליטה לחגוג אותו ברוב עם, עם שפע חברים טובים ובני משפחה, בגן אירועים, לפי כללי “התו הסגול”.

אני, שבאמת אוהבת אותה, נוהגת אחרת ממנה באופן כללי בימים אלה בימים אלה של קורונה.

היא נוהגת לפי הכללים: עובדת (לא מהבית), נוסעת בתחבורה ציבורית (בטח עם מסיכה, היא זהירה…), פוגשת חברים (טוב, לא תמיד אפשר לשמור על ריחוק חברתי), מבלה בסופי שבוע בבתי מלון (שמקפידים על כללי התו הסגול) וכיו”ב.

אני, שבקורות חיי יש גם סעיף של “החלמתי מסרטן”, מגדירה עצמי לעצמי כ”בקבוצת סיכון”. מאחר שאינני סומכת על הנחיות הפרוייקטור, ועוד פחות מכך על הנחיותיו של מי שהופיע בכל ערב בטלוויזה לפני מינוי הפרוייקטור והנחה אותנו שלא לפגוש בני משפחה בליל הסדר ונהג אחרת לאחר מכן, מגבילה עצמי יותר. אני עובדת (מהבית), ממעטת במיפגשים חברתיים (ורק במרפסת הפתוחה, תוך שמירת מרחק), לא נכנסת לקניונים (תודה למי שהמציא את שירות המישלוחים), העברתי את אימוני הכושר מחדר הכושר הבייתה וכו”ב.

ברור לי שמבין שתי הגישות של התנהגות בזמן קורונה אין גישה נכונה לעומת שגויה. המדע לא סיפק לנו די כללי התנהגות, הפוליטיקאים בוודאי שלא, אני מכבדת את בחירתה בחיים, וגם את זו שלי, החרדה יותר.

חזרנו לנושא חגיגת היום הולדת: אילו לא היה מדובר באחותי- אין ספק שכלל לא הייתי חושבת להתייצב. זה ברור- אני מ”המחמירות”. אבל זו אחותי…

זהו אירוע שכולל שתייה ואוכל, ואנשים לא מצופים לעטות מסיכות. אני מניחה שפועל אין דרך ביניים כמו: להגיע לאירוע ולהתרחק מאנשים.

כמובן ששוחחנו, והיא לא רואה סכנה באירוע. האם לגיטימי להמשיך בבחירתי בחיים מסוייגים ובחרדותי, ולהעליב? האם ללכת, לכבד אותה, לנסות לשמוח בשמחתה, תוך הרגשה של אי נחת גדולה וחרדה קיומית?

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה

ראשית, ברכות לבריאות שלמה והגנה מפני הידבקות.
לסוגיות משפחתיות מעין אלה יש תמיד שני רבדים. הרובד האחד הוא הרובד המוסרי במישור העקרוני. זהו רובד של “שפת הדין” וההלכות. אין ספק כי בהקשר הזה נאמר כלל היסוד של “שלך קודם לשל אחרים”, ו”חייך קודמים לחיי חברך”, לאמור: ההגנה על בריאותך ושלמותך היא יסוד הזכות שלך, ואולי אפילו המחויבות שלך.

הנושא הזה עלה פעמים רבות באתר של צהר לאתיקה, וההיבטים המוסריים שלו מרכזיים ביותר. אני מציע לקרוא את אחת ההופעות שלו: הפרת התחייבות ודילמת בית המרקחת.

העובדה שאחותך אינה רואה סכנה באירוע היא כמובן לגיטימית מבחינת נקודת המבט שלה אבל היא לא מחייבת אותך, ואת רשאית וזכאית להישמר כראוי.

רובד שני הוא כמובן הרובד המשפחתי האנושי, מידת החסד. כאן החכמה נמצאת יותר ב”איך”. למצוא דרך להיות שותפה בשמחתה, להביע את השמחה הגדולה, לא להיכנס לעימות ולכעס על תביעתה, לרצות ולפייס – זו דרך חכמה יותר, כי אחיות אתן, והמשך החיים המשותף והשמח שלכן הוא חשוב.

כל טוב ושמחה

יובל שרלו
הרב יובל שרלו, ראש מרכז האתיקה בצהר

לקריאה נוספת:

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים