האם להזמין לחג אדם שמתעלל בילדיו?

שאלה:

יש לי קרובי משפחה המתארחים אצלנו וקרובים אלינו. אביהם מתעלל בהם (אם כי יתכן שבזמן האחרון הוא ירד קצת ממעשיו). ההתעללות היא באלימות פיזית ומילולית כלפי ילדיו. יש במעשיו ממש השפלה של ילדיו והדבר אף הגיע למשטרה בעבר, שסגרה את התיק.
אותו האדם הוא גם רכלן, סכסכן ואדם שבאופן כללי לא נעים לדבר איתו, הגם שהוא מעליב כל אדם. למרות כל אלו המשפחה שלי אף מיודדת איתו. האירוח הוא גם לארוחות חג, דבר המקלקל באופן משמעותי את אווירת החג, וכמובן מהווה עבירה על ההלכה משום לשון הרע.
שאלתי היא: מה עליי לעשות? האם לפנות לגורם מקצועי (למרות שבעבר זה לא עבד, הפנייה הייתה מצד המורה). כיצד להתייחס לילדיו, שהם אנשים בסהכ טובים ולא מגיע להם לקבל את היחס שמגיע לו. כיצד להתייחס אליו, לארח אותו? להמשיך להיות בארוחות החג (שאם לא כן, תהיה פגיעה בילדים)? לדבר איתו?

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה

יישר כוח על השאלה הרגישה והעדינה.

קשה מאוד מאוד לענות על שאלה זו, שהלוא בדיוק כפי שכתבת – כל פעולה לכל כיוון היא בעלת השפעה גם על תחומים אחרים. לדוגמה, החלטה לא לארח אותו משמעה פגיעה בילדים וכן להפך.

מהו קו המחשבה שיש ללכת בו ?

נראה כי אכן שיקול הדעת אינו צריך להיות הוא. אם הוא לא מקיים “עזוב תעזוב עימו”, והוא לא תורם את תרומתו לאווירה הטובה, לקשרים הראויים במשפחה, להתארחות וכדו’ – לא בו צריך להתחשב. הנכון לשים בראש מערכת השיקולים את טובת הילדים. אם לילדים האירוח הזה חשוב וחיוני, ועוד יותר – בזה אתם מעניקים להם מקלט (לפחות לאורך הסעודה) מהיחס שלו אליהם וכדו’ – זה מעשה מעשה חסד גדול שראוי להמשיך לעשות אותו. במסגרת זו, צריך לנסות גם להיטיב את היחס שלו אליהם וכדו’. אם אפשר לדבר איתו – בוודאי ראוי לעשות זאת, אבל נראה מהשאלה שהאפשרות הזו לא ממש קיימת.

כל זה אם ביכולתכם לעשות זאת. אם זה מתחיל להיות ‘גדול’ עליכם – אתם לא חייבים להפוך את כל סעודות החג אצלכם לסיוט, אבל כאמור – זו זכות גדולה לנהוג בדרך בה אתם נוהגים.

כל טוב ויישר כוח

יובל שרלו
הרב יובל שרלו, ראש מרכז האתיקה בצהר

לקריאה נוספת:

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים