האם לגלות מומים ועבירות לפני החתונה?

שאלה:

שלום לרב שרלו, אני מדריך חתנים חדש ואשמח לחוות דעת בשאלה שאני נבוך בה, ולא יודע מה לענות למי ששואל אותי. השאלה נוגעת לגילוי מומים פיזיים או נפשיים, וכן עבירות שנעשו בעבר לפני היכרות עם בן או בת זוג. מפני שמצד אחד לא מוסרי לבנות קשר על הסתרה, ומצד שני יתכן שמי שיגלה הכל – לעולם לא יתחתן. ומה בנוגע למעידה חד פעמית? ואם הוא/היא חזרו בתשובה? האם יש להלכה היהודית כללים ברורים מה לגלות ומה ניתן שלא לגלות? ומהו העיתוי שבו צריך לגלות? שמעתי שאומרים שלגלות רק אחרי כמה פגישות כשמשהו מתעורר בלב, כדי שהצד השני ישקול את השאלה באמת, ולא ידחה מיד כשישמע. יש בזה הגיון. מצד שני זה לא ישר לתת ללב להתעורר ורק אז לגלות. אז מה עושים? האם יכולה להיות כאן “תקנת השבים”. שלא תנעול דלת? האם תוכל לכתוב לי כללים שלפיהם יש לנהוג?

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה

הנושא שאתה עוסק בו הוא רגיש ועדין ומסובך מאוד. גם בין רבנים יש מחלוקות גדולות עליו. אני מבין שזו עמדת ההלכה:

נקודת המוצא היא שאסור להסתיר. אסור להסתיר מסיבות רבות: ״מדבר שקר תרחק״; ״ואהבת לרעך כמוך״ ו״מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך״; ובעיקר – אפשרות שזה קידושי טעות, ועוד עניינים הקשורים בכך. אלו יסודות משמעותיים מאוד וחמורים מאוד. 

מעבר לכך, אחת הסיבות הידועות לגירושין היא הסתרת דבר לפני הנישואין, גם בשל הנושא המוסתר, אך לא פחות מכך – בשל משבר האמון הגדול שהוא יוצר. על כן, נקודת המוצא היא שאסור להסתיר.

אין לזה קשר לתשובה. תשובה היא דבר שנעשה בין אדם למקום. לכן זה גם לא קשור לתקנת השבים – תקנת השבים באה כדי להקל על בעלי התשובה, אבל היא לא קשורה לתהליכי ההיכרות. 

הדרך הטובה ביותר שצריך להמליץ עליה היא זו: להציע לזוג הנפגש להיפגש פגישות ראשונות עם ״מסכות״, כשכל אחד מציג את הצדדים הטובים שיש בו, ונוצר קשר ראשוני. כל אחד יודע מראש שיש דברים בעייתיים אצלו ואצל השני, אבל בשלב הראשון מתעלמים, כי זו דרכם של דייטים. ולהחליט שבפגישה השלישית – רביעית מדברים גם על הצללים של כל אחד – בכנות, ביושר, בפתיחות. ועל ידי כך גם נוהגים בדרך הראויה ביותר מבחינה הלכתית, ופעמים רבות שדווקא השיחה הכנה והגלויה הזו היא המקרבת יותר.

כל טוב

יובל שרלו
הרב שרלו הוא ראש תחום אתיקה בארגון רבני צהר

לקריאה נוספת:

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

תגובה אחת על “האם לגלות מומים ועבירות לפני החתונה?”

  1. שחר הגיב:

    הרב מניח שהקרבה בקרב כל הזוגות מתקדמת בקצב דומה דהיינו שאחרי דייט שלישי- רביעי יש מקום לגלות את הבעיות שיש בכל אחד. לכאורה זה דבר שממש משתנה מזוג לזוג ואולי יש מקום לתת הגדרות יותר מדוייקות ממספר דייטים שהרבה פעמים לא משקף את רמת הקירבה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים