בית » שאלות » אתיקה רפואית » האם חולה שאינו דתי רשאי להחליט לסיים את חייו?

האם חולה שאינו דתי רשאי להחליט לסיים את חייו?

שאלה:

אדם שמפאת מצבו הבריאותי, שאיננו סופני אבל הוא קשה מנשוא, מאבד עוד ועוד יכולות שהגדירו אותו ונתנו משמעות לחייו, [הוא חילוני וההלכה לא קובעת לגביו] רוצה לסיים אותם. אבל היחס הארכאי והפטרנליסטי שלא רלוונטי לימינו, לא מאפשר לו ואף אוסר זאת עליו בנימוק של “קדושת החיים”. לטעמי זה נכנס בהגדרה של צער בעלי חיים ואין בזה שום קדושה. ויש דברים קדושים גם לחילוני. לדעתי חייב להיות דיון עמוק בשאלה הזאת בין אנשי אתיקה מכל המגזרים, כולל מאוד – זה הדתי. השאלה הזאת מעסיקה אותי יותר ויותר. אשמח אם תכבדו אותי בתשובה.

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה

הסוגיה החשובה מאוד שאתה עוסק בה נמצאת על הפרק במשך מאות שנים. קשה יהיה במסגרת תשובה קצרה לדון בכל ההיבטים שלה. לפיכך, אציין ראשי פרקים בלבד:

בבסיס האמונה העמוקה שאסור לאדם לשלוח יד בנפשו, ובוודאי שלא בנפש חבירו, לא עומדת תפיסה ארכאית ופטרנליסטית. בבסיס האמונה הזו עומד יחס מיוחד לחיים עצמם, והצבתם כערך עליון (לא העליון ביותר) של הקיום האנושי. יחס זה מובע על ידי הקביעה האתית וההלכתית כי פעולת הריגה אקטיבית – אסורה. בכך אנו מעמידים את מהות קיומו של האדם כערך שאינו מותנה בשום דבר אחר.

יש כמובן עוד הרבה נימוקים שסובבים את הקביעה הזו, כגון התוצאות הבעייתיות שתיוולדנה על ידי פתיחת אפשרות של לחץ פסיכולוגי על אדם לעשות כן (הייתה תקופה לפני כמה שנים שזוגות מבוגרים שהתאבדו הפכו לגיבורים בכך שהם “לא רצו ליפול למעמסה על הילדים), ועוד נימוקים מן הדרג השני.

ואכן, העמדה הזו אינה עמדה דתית בלבד. כמובן שההלכה מאוד תומכת ביחס הזה לאדם, מכוח העובדה שבפרשת הבריאה אנו למדים שהאדם נברא ב”צלם אלוהים”, אבל כאמור רבים רבים מהעולם האתי האתיאיסטי סוברים כך.

ובד בבד, צריך לעשות כל מה שאנו יכולים הן כדי להקל את הסבל, ולרכך את הכאב בדרכים מגוונות, והן לזכור תמיד כי לא רק החיים הפיזיים הם העומדים במוקד החשיבות, כי אם השאלה מה עושה האדם לאורך ימי חייו.

כל טוב ובריאות טובה

יובל שרלו
הרב יובל שרלו, ראש מרכז האתיקה בצהר

לקריאה נוספת:

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

2 תגובות על “האם חולה שאינו דתי רשאי להחליט לסיים את חייו?”

  1. קדים עמירם הגיב:

    אני בן83 תפוגת חיי הסתיימה לפני שלש שנים כיום אני נתמך נטל כבד על העם המדינה החברה האנושות כולה אלוקים אמר לי …רב לך …מגיע לי למות בכבוד פנתי לצער בעלי הם מסרבים לעזור אתם מקפידים על אתיקה אנושית עזרו לי לסיים ותזכו לחסד של אמת ולמצווה אנושית…קדים עמירם 037449060amkad@bezeqint.net

  2. Larry Fox הגיב:

    ניסיתם לקבל הלוואות מבנקים ללא הצלחה? צריך כסף בדחיפות כדי לצאת מהחובות? צריכים כסף להרחבה או הקמת עסק משלכם? קבל הלוואה מאחת מחברות ההלוואות המובילות בבריטניה. ניתן להגיש בקשה באמצעות WhatsApp: +14092051142 או דוא”ל: larryfox2017@hotmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים