בית » שאלות » אתיקה שלטונית » האם חובה שבוועדות הכנסת יהיה ייצוג ראוי לאופוזיציה?

האם חובה שבוועדות הכנסת יהיה ייצוג ראוי לאופוזיציה?

שאלה:

יש לי שאלה לגבי אופי השלטון בישראל. האם קיימת חובה שבוועדות הכנסת יהיה ייצוג משמעותי לאופוזיציה? אם חברי האופוזיציה ייוצגו באופן יחסי לגודלם הם יהיו במיעוט בכל ועדה. מצד שני, האם מצופה מהקואליציה להתנדב ולתת מקום משלה לאופוזיציה?

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

לשאלה חשובה זו יש שני רבדים.

רובד אחד הוא עצם החשיבות הגדולה של האופוזיציה. לחשיבות הזו יש עיגון עמוק מאוד במקורות שלנו. אחד המיוחדים שבהם קובע שאם בית דין פסקו כולם לחובה – פוטרין את הנאשם, ולא מענישים אותו. ההסבר של הדין המיוחד הזה נובע מהצורך העצום שתמיד יהיה גם צד שני, מי שייצג את נקודות האמת שנמצאות בצד השני של המטבע.

החשיבות של האופוזיציה היא מאוד גדולה. היא צריכה להציב אלטרנטיבה לשלטון; היא צריכה להיות מי שייאבק בעוצמה יתרה שעלולה להיות לשלטון; ועוד ועוד. כתבנו על כך פעמים רבות, כגון כאן. הדבר הזה הוא גם מוסרי מאוד, שכן הוא נותן פתחון פה לכולם, ולא רק לאלה שהרוב לצדם.

הרובד השני הוא איך לארגן את זה באופן מעשי. הקואליציה חייבת להכיר בחשיבות של האופוזיציה. הם לא אויבים. הם ממלאים תפקיד. ברם, השאלה כיצד לעשות את זה – כאן יש ויכוח לגיטימי, האם בדרך של ראשי וועדות מהאופוזיציה, נוהג של נציג בוועדה למינוי שופטים וכדו’. על כך צריך להסכים בין הצדדים השונים, ובשל העובדה ששלטון גם ניתן להחליף, ולא לעולם חוסן, ואנשי הקואליציה עשויים למצוא את עצמם באופוזיציה – סביר להניח שיגיעו להסכמות שאין בהן הטייה קיצונית.

כל טוב

יובל שרלו
הרב שרלו הוא ראש תחום אתיקה בארגון רבני צהר

לקריאה נוספת:

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים