בית » שאלות » הטיפול במבוגר » האם חובה לגור ליד ההורים?

האם חובה לגור ליד ההורים?

שאלה:

האם יש חובה לגור קרוב להוריו כדי שאוכל לסייע להם בשעת הצורך? האם אין חשש שכשגרים רחוק מראש ההורים ימעטו לבקש עזרה? האם צריך לבקש את רשותם כדי לגור רחוק?
האם כל זה נכון גם כשעדיין ההורים לא זקוקים לעזרה משמעותית? ומה עושים כשיצטרכו?

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה

תשובה לשאלה רגישה וחשובה זו אינה יכולה להיכנס לתוך מילה אחת: “כן” או “לא”. שכן יש לה מרכיבים רבים. חלקם מציאותיים: עד כמה הצורך של ההורים אנוש? עד כמה קשה לילדים לגור לידם? מה טיב היחסים? האם יש אחים נוספים או אחיות וכדו’. כל אלה בוודאי משפיעים על מימוש היסודות ההלכתיים בשאלה זו.

על כן, יש לענות עליה בשלב הראשון לאור העקרונות, ולאחר מכן לבחון את יישום התשובה בכל מקרה לגופו:

א. “שלך קודם לשל כל אדם”: בניגוד לתפישה המקובלת, הרואה את כיבוד אב ואם כיסוד הראשוני של תשובה זו, המשנה בפרק שני של בבא מציעא מלמדת ש”אבדתו ואבדת אביו – אבדתו קודמת”, והגמרא מלמדת את העיקרון היסודי הזה. על מהותו כתבנו ב”צהר לאתיקה” פעמים רבות, לאור משנת ר’ שמעון שקאפ זצ”ל, ואם תרצה תוכל לקרוא דוגמה כאן.

ב. על הבסיס הזה קיימת מצוות כיבוד אב ואם, שמחייבת את האדם לצאת ממעגל ההתייחסות האישית, להרחיב אותו, ולהתחייב בחיובים הגדולים של מצוות כיבוד אב ואם, שהיא אכן מהמצוות הגדולות והחשובות שבתורה. אולם, זכותו של הילד לחיות את חייו, והנושא עלה בהקשרים שונים בהלכה. 

ג. על כן, אם הצורך של הילדים הוא לגור רחוק, וההורים לא זקוקים לעזרה, אין חובה של ממש לחשב את כל חשבונות העתיד, לבקש את רשותם, או כל דבר הקשור בכך. מידת חסידות יפה היא לעשות כך, ובוודאי אם הנושא אינו קריטי לגבי הילדים. אולם, אם מדובר בהורים הזקוקים מאוד לטיפול הזה, והם ממש לא יכולים להתקיים ללא הילדים לידם – בוודאי שהחובה מצד כיבוד אב ואם גוברת מאוד.

כל טוב 

יובל שרלו
הרב יובל שרלו, ראש מרכז האתיקה בצהר

לקריאה נוספת:

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים