האם זה מוסרי שמדינת ישראל תאפשר העברת כסף לרוצחים?

שאלה:

בעבר היה צו של שר הביטחון האוסר על בנקים פלסטינים להעביר תשלומים חודשיים לרוצחי ישראלים עם סנקציות מתאימות. הצו הזה הופסק. האם זה מוסרי שמדינת ישראל תאפשר העברת כסף לרוצחים?

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה

תשלום לרוצחים הוא מעשה לא מוסרי.על כך לא יכולה להיות מחלוקת.אולם, חלק בלתי נפרד מעולם האתיקה הוא דילמות אתיות.לאמור: לעתים יש צורך לבחור בין שתי אפשרויות רעות.לדוגמה: הבה נניח שללא תשלום לרוצחים – יש בידם כוח לרצוח עוד, והאם יממשו אותו.ואז מתנגשים שני עקרונות אתיים: החובה המוסרית לא לשלם לרוצחים, והחובה המוסרית לדאוג לכך שלא יירצחו עוד אנשים.

כדי לדון אפוא בנושא הממוקד של העברת כספים למחבלים יש צורך לבחון אפוא את כל הנימוקים והשיקולים של אלה שהחליטו כך, לבחון האם יש אלטרנטיבות מוסריות יותר, וכדו’. צריך ממש להיות מומחה לדבר, למה שנמצא לפני הקלעים ומה שנמצא מאחורי הקלעים.בעיקר בשל העובדה שבנתיים גם אלה שדיברו גבוהה גבוהה נגד ההעברה הזו – עשו זאת בפועל כשזה היה תלוי בהם.זו לא הוכחה שהם צדקו; זו הוכחה שהשאלה מחייבת פרישה של כל הנימוקים (אין צורך בפרישה של הנימוקים למה לא להעביר – זה מובן מאליו, כפי שכתבנו בפתיחה), ואז אפשר להכריע בסופו של דבר האם המעשה הוא אתי.

כל טוב ובכאב גדול

יובל שרלו
הרב שרלו הוא ראש תחום אתיקה בארגון רבני צהר

לקריאה נוספת:

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים