בית » שאלות » המרחב הציבורי » האם זה מוסרי להחזיר את הילדים ללימודים, למרות שאולי זה מסוכן?

האם זה מוסרי להחזיר את הילדים ללימודים, למרות שאולי זה מסוכן?

שאלה:

ביום ראשון חוזרים ללימודים ואני מאד מתלבטת. כמו כולם, אני מייחלת לרגע הזה, אבל, מאד חוששת. אף אחד לא באמת יודע מה תהיינה התוצאות של מהלך כזה, ואני דואגת לילדים. מצד שני, חייבים לדאוג לפרנסה. האם זה מוסרי לשלוח את הילדים בידיעה שיכול להיות שאני ממש מסכנת אותם. מה דעתך? כיצד בכלל מכריעים בכזו שאלה?

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה

לשאלה זו יש היבטים רבים ומגוונים. כמובן שלא רק אתיים ומוסריים. אדגיש אפוא כי אני עוסק רק בהיבטים המוסריים של הסוגיה. אנחנו רשאים להסתכן סיכון מסוים כדי לקיים אורח חיים שיש בו משמעות. אם אכן ההלכה הייתה אוסרת כל סכנה – למעשה היה אסור ללכת לבית הספר בגלל הסכנה בדרכים, בגלל אפשרות לאלימות, בשל הדבקה במחלות אחרות וכדו’. הדבר נכון ביחס לחיים כולם. המקור העיקרי להכרעה זו נמצא במצות התורה המלמדת כי חייבים לשלם לפועל את המשכורת בזמן כי “אליו הוא נושא את נפשו” – מדרש ההלכה ביאר כי הכוונה במילים אלה היא שפועלים אפילו מסתכנים כדי להתפרנס, ונראה מהתורה כי היא מקבלת את הנוהג הזה, ואפילו הופכת אותו לנימוק הלכתי. הדבר אפוא מלמד כי עד כמה מסוימת של סיכון – אנחנו רשאים לנהוג בדרך הפשוטה של החיים. כדאי לקרוא על כך בקיצור כאן

כמובן שהשאלה הקשה היא איפה הגבול. יש שתי אפשרויות להכרעה על הגבולות (שוב, אדגיש שאני עוסק רק בהיבט המוסרי):

א. זה בדיוק תפקידה של ההנהגה. אמנם, שיקולי ההנהגה אינם רק רפואיים, וככל שאנו מתקדמים בציר הזמן אנו רואים שיש שיקולים נוספים, אולם זה בדיוק תפקידה של ההנהגה, וכל עוד לא נשבר האמון בה (גם אם חולקים על החלטה זו או אחרת, שהלוא לא תהיה החלטה כלשהי שלא תהיה עליה מחלוקת) – שליחת ילדים למוסדות החינוך כאשר ההנהגה מכריעה שהגיעה העת אינה עומדת בסתירה למעשה המוסרי.

ב. לבחון את הדברים לבד, ואם זו רמת סיכון שאנו מכירים לאורך החיים כולם – הדבר עומד בקריטריון המוסרי. בין כך ובין כך, נראה לי כי מההיבט המוסרי מותר לשלוח את הילדים לבתי הספר. ואפשר שהמציאות תשתנה לאור הנסיבות (השינוי הגדול בהתנהגות הציבורית לאחר שביעי של פסח), ואז כמובן צריך לנהוג אחרת.

כל טוב ויישר כוח.

יובל שרלו
הרב שרלו הוא ראש תחום אתיקה בארגון רבני צהר

לקריאה נוספת:

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

תגובה אחת על “האם זה מוסרי להחזיר את הילדים ללימודים, למרות שאולי זה מסוכן?”

  1. cheap flights הגיב:

    I’m really enjoying the theme/design of your blog. Do you ever run into any web
    browser compatibility issues? A handful of my blog readers
    have complained about my site not operating correctly in Explorer but looks great in Safari.
    Do you have any suggestions to help fix this problem?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים