האם זה אתי לפרסם לאחר בחירות את מספר הקולות בהם זכה כל מועמד?

שאלה:

כאשר נערכות בחירות למזכירות יישוב/גבאי בית כנסת ביישוב – האם מותר/אפשר לפרסם בין אנשי היישוב (פרסום רשמי של ועדת הבחירות) את מספר הקולות בהם זכה כל מועמד? לעיתים, מדובר על מועמד שזכה בקולות מעטים.

בתודה

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה

לסוגיה רגישה זו יש שלוש קומות:

מצד שורת הדין נראה כי קיימת רשות, ואולי אפילו חובה, לפרסם את מספר הקולות. הדבר נובע הן מצד העובדה שזו מהותן של בחירות, והציבור זכאי לדעת את התוצאות, כי חשוב לו לדעת לא רק את השורה האחרונה אלא הדבר מהווה גם סוג של ‘משאל דעת קהל’ של הציבור; הדבר גם מחויב מצד השקיפות, ויכולת הציבור לראות האם התוצאות הגיוניות או שיש לערער עליהן וכדו’. לא זו בלבד, אלא שכל מתמודד למעשה מקבל על עצמו את העובדה שמספר הקולות יפורסם, ולכן הוא גם מתיר לחשוף את הדבר. נראה לי שכך גם היה נהוג בכל קהילות ישראל לאורך הדורות.

רובד שני הוא הרובד הנמצא בין השורות של השאלה שלך, והוא הרצון האנושי והמיטיב שלא לפגוע במי שקיבל מספר קולות מועט. הרובד הזה הוא חשוב מאוד, וככל שניתן להתחשב בו – ראוי לעשות כך.

ולכן, למעשה: אם הציבור הסכים מראש לכללי בחירה, בה יפרסמו רק את מי שנבחר, ולא את מספר הקולות שקיבל כל מועמד וכדו’ – זו בהחלט הדרך הטובה יותר לעשות זאת. ברם, אם יש בקשה ציבורית, ואפילו ממיעוט, שהכללים בבחירות יכללו את הפרסום – יש ללכת בדרך המקובלת בענייני בחירות.

כל טוב ויישר כוח על השאלה

יובל שרלו
הרב שרלו הוא ראש תחום אתיקה בארגון רבני צהר

לקריאה נוספת:

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Thumbnail image credit:
מקור תמונה


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים