האם זה אתי להשפיע על מין העובר של חיות משק?

שאלה:

במהלך לימודי נחשפתי למחקרים המראים אפשרות לפריצת דרך בתחום בחירת מין העובר כך שניתן יהיה להשפיע גנטית על כך ש95% מהלידות תהיינה נקבות.
האם יש בעיה אתית להפעיל שיטה כזו על בעלי חיים בהנחה שענפי הרפת הלול ואולי עוד כמה מעדיפים לידת נקבות; תחסוך לידת זכרים לא רצויים; תמנע מהם סבל מיותר; וכמובן, תגרום לרווח כלכלי לענפים אלו? האם יש בכך בעיה כלשהי? האם ישנם מקורות מהם אוכל להרחיב וללמוד?

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה

יישר כוח על העלאת הנושא החשוב והעקרוני הזה.
הוא מעסיק מאוד, ואכן המדענים מחפשים דרכים רבות להתמודד עם האתגרים האלה, והם מעודדים מאוד על ידי אנשי האתיקה והמוסר. ראי לדוגמה את מה שעושה חברי – פרופ׳ אופן.

מבחינה אתית, יש להתמודד עם שאלה זו בשתי רמות:
ברמה הממוקדת – האם ניתן ליזום הנדסה גנטית כדי שברפת מסוימת יהיו רק נקבות וכדו׳ – התשובה היא שבוודאי שכן, ואין בכך התערבות במעשה ד׳, כי אם שיפור והתקדמות שהם ייעוד האדם.
ברם, אנחנו בוגרים מספיק כדי לצפות את העובדה שאפשר שהתהליך הזה יחשוף בעיות קשות במקומות שאנו לא מסוגלים לחשוב עליהם מראש, והדבר עלול להביא להרס גדול יותר בעתיד. לכן, צריך להיזהר, וישנה חובה לנסות את הטכנולוגיות האלה לתקופה מסוימת בהיקפים מצומצמים, ללמוד את המשמעות שלהן, לראות שהן אכן מביאות תועלת ולא נזק וכדו׳. זוהי חובה אתית של כל פיתוח מדעי חדשני.
על עצם היחס בין שינוי העולם מבריאתו של הקב״ה, ובין קיום של צלם אלוהים שבאדם וחובת פיתוח העולם תוכלי לקרוא כאן.

כל טוב

יובל שרלו
הרב שרלו הוא ראש תחום אתיקה בארגון רבני צהר

לקריאה נוספת:

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

סגור לתגובות.


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים