בית » שאלות » נגישות » האם הציבור חייב להנגיש מבנים ציבוריים ובתי כנסיות?

האם הציבור חייב להנגיש מבנים ציבוריים ובתי כנסיות?

שאלה:

תודה לרב על תשובותיו הקודמות שעזרו לי מאד. רציתי לשאול עוד משהו:

  1. בשנים האחרונות עולה המודעות להנגשת מוסדות ציבור, וזה בוודאי דבר מבורך. חשוב לי להבין מהו המקור ההלכתי שמחייב את הציבור לעשות זאת?
  2. האם מדובר בחסד או בחובה מן הדין? זה צדקה או שזו חובה ממונית?
  3. ושאלה נוספת הנוגעת להנגשת בית הכנסת. בית הכנסת שלנו נבנה בכספי תרומה של המתפללים. בזמנו לא היתה חובת הנגשה בחוק. כעת מחייבים אותנו להנגיש. מדוע אנחנו צריכים לשלם על כך מהכסף הפרטי שלנו? אם החברה חושבת שצריך להנגיש תתכבד המדינה ותממן זאת. רוב מוסדות הציבור בדרך כלל מוחזקים על ידי המדינה או הרשויות המקומיות וזה הגיוני שהמדינה מתקציבה תעשה זאת. בשונה מכך, בית כנסת אמנם פתוח לכל אבל הוא ממומן מכסף פרטי. איך אפשר לחייב כל אחד מאתנו לשלם על דבר שהוא לא מעוניין בו?
  4. במצב הדברים הנוכחי אין מי שישלם את ההנגשה. האם אנחנו צריכים לסגור את בית הכנסת רק משום שאנחנו לא מתכוונים לממן מהכיס שלנו הנגשה? האם זה מוסרי שנקבל קנס בגלל שבית הכנסת אינו מונגש?
  5. השאלה מחריפה עוד יותר משום שרק לעתים נדירות מגיע מישהו שזקוק לנגישות. לפי מה שאנחנו מבינים על לפי החוק הוא יכול לכפות עלינו את ההנגשה. זה ממש לא הגיוני?! ובעיקר זה נראה לא מוסרי מצידו לכפות דבר כזה עלינו?
  6. במדינה מתוקנת המדינה היתה צריכה לבנות בתי כנסת. אנחנו תרמנו מכיסנו את בניית בית הכנסת. האם לפי ההלכה אפשר לחייב אותנו לתרום גם לנגישות? מאיזה דין? אם ארצה לתרום עוד כסף הייתי בוחר לתת אותו למי שאין לו אוכל או ביגוד.
  7. ועוד שאלה, אם יש אפשרות הלכתית לחייב לתרום להנגשת בית הכנסת, למה החובה חלה דווקא עלינו? למה לא לחייב את כלל האוכלוסייה. למה רק את מי שמתפלל בבית הכנסת הזה שבמקרה אין בו נגישות, לעומת בתי כנסת אחרים שבמקרה אין בהם בעיית נגישות (כי בנו אותם בקומה אחת) או אפילו לחייב את כלל האוכלוסייה, גם מי שאינו מתפלל בשום בית כנסת?
    מדוע העובדה שאני מתפלל בבית הכנסת הזה מחייבת אותי לדאוג למי שיש לו מגבלה לשימוש בבית הכנסת יותר מאשר מי את מי שאינו מתפלל בבית הכנסת הזה?

אני בכוונה שואל על נגישות לכיסא גלגלים שהיא יקרה מאוד, ולפי מה שבדקנו הסכום למשפחה יעלה כ-2000 ש"ח.

אודה לכבוד הרב על תשובה עם מקורות לשאלותי כי לתחושתי זהו עוול גדול בשם המוסר, וגם אם זו חובה ולא הנהגה טובה (ואת זה צריך להוכיח) מדוע שהחובה תוטל על מי שבמקרה מתפלל בבית הכנסת הזה?

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה

השאלות שאתה שואל הן כבדות משקל. מנכ"ל צהר, הרב ד"ר משה בארי, כתב על הנושאים האלה מאמר מסודר: כפיית הציבור להנגיש בתי כנסת. אשמח אם תקרא אותו, ואז נוכל לדון בשאלות הממוקדות שאתה דן בהן.

כל טוב ויישר כוח

יובל שרלו
הרב שרלו הוא ראש תחום אתיקה בארגון רבני צהר

לקריאה נוספת:

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Thumbnail image credit:
מקור תמונה


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים