בית » שאלות » אתיקה רפואית » האם אסירים צריכים לקבל תיעדוף נמוך לקבלת חיסון אפילו אם הם בקבוצת סיכון?

האם אסירים צריכים לקבל תיעדוף נמוך לקבלת חיסון אפילו אם הם בקבוצת סיכון?

שאלה:

אני לומד קורס אתיקה ועסקנו בנושא חיסונים לאסירים. מבקש לדעת את עמדתכם בנוגע לטענה שמי שהורשע בניסיון רצח, ובפרט מחבל שהורשע בניסיון רצח יתועדף בסוף הרשימה ולא בהתאם לגילו או מצבו הבריאותי.

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה

שאלה זו מורכבת מאוד.

ולכן, כמו בכל דיון אתי, כדאי להתחיל במוסכם, לאחר מכן לפרוש את הדילמה, ולאחר מכן להכריע בצורה מכוונת יותר ככל הניתן.

נתחיל אפוא במה שנראה לי שצריך להיות נקודות ההנחה: גם אסירים זכאים לקבלת חיסון נגד קורונה. גזר הדין שלהם לא כלל עונש מוות, או הפקרת מצבם הרפואי, ולכן אסור לנו להענישם בכך שהם לא יקבלו חיסונים (ככל הידוע לי, עמדה זו מוסכמת על כולם). לא זו בלבד, אלא שבשל התנאים שבהם הם נמצאים – הם בסיכון גדול יותר, ועל כן הם זקוקים לו מאוד.

מהצד השני – ישנן דעות אתיות שונות באשר לסדרי קדימויות בעת אירוע טרור שהסתיים – כאשר המחבל פצוע קשה ואילו נפגעיו בינוני ומטה (אדגיש כי מדובר במצב בו ברור לחלוטין מי המפגע ומי הנפגעים, ואם לא כן – בוודאי שעל הרופאים לעסוק ברפואה ולא בחקירות). אנשי האתיקה הרפואית סוברים ברובם כי משעה שהסתיים האירוע – שיקול הדעת הוא רפואי בלבד, והמחבל קודם. באירוע שהתקיים במרכז לאתיקה בירושלים טענתי אחרת, ואשמח אם תקרא ותצפה בסרטון כאן. תמצות שלו ניתן לראות כאן.

המצב של האסירים הוא מצב ביניים, כיוון שאין מדובר באירוע ממוקד וישיר, בו הם אשמים במצב של הנפגעים, כי אם בהרחבת הענישה שלהם, בשל העובדה שהם עשו מעשים שחלקם איומים בעבר. על אף שחלקם פושעים מתועבים, שעברו עבירות נוראיות של רצח, אונס ופגיעות חמורות נוספות – העיקרון הבסיסי שמנחה את האתיקה הרפואית – שבועת הרופא – מחייב להעניק להם את הטיפול הרפואי הראוי, שבכללו חיסונים, לפי סדר הקדימות הרפואי.

בפועל, נראה כי אכן אנשי הסגל קודמים משיקולים רפואיים (הם יוצאים ובאים וכדו’), ולכן גם משיקולים רפואיים הסגל קודם, אולם הדבר אינו אומר כי מותר להשהות את חיסון האסירים, ויש כאמור לפעול לאור השיקולים הרפואיים כדי שלא לעבור על הענשת יתר, בנוסח “ארבעים יכנו – לא יוסיף”.

כל טוב  

יובל שרלו
הרב יובל שרלו, ראש מרכז האתיקה בצהר

לשאלה זו יש שאלת המשך

לקריאה נוספת:

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים