בית » שאלות » אתיקה חינוכית » האם איש חינוך שאינו מקפיד על כל המצוות יכול לנהל מוסד חינוכי דתי?

האם איש חינוך שאינו מקפיד על כל המצוות יכול לנהל מוסד חינוכי דתי?

שאלה:

אני בועד הורים של מוסד חינוכי דתי. המנהל שלנו הוא אדם נפלא, ומנהל נהדר, אבל, באורח חייו הפרטיים אינו מקפיד על כל המצוות, והכוונה לכאלו שרוב המוחלט של האנשים הדתיים כן מקפידים. התלמידים כרגע לא יודעים כלום, וגם רוב ההורים לא. האם מותר לנו לפעול לסיום תפקידו על כל המשתמע מכך?

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה.

מדובר בשאלה עדינה מאוד, שיש לה משמעויות חינוכיות רבות ואנושיות רבות, ולכן מאוד מאוד צריך להיזהר.

נקודת המוצא היא שמחנך צריך לממש בעצמו את מה שהוא מחנך אליו. זו גם עמדה 'סגולית', לאמור: יש רמיה בעובדה שאדם מחנך למשהו שהוא עצמו אינו שומר, אך גם פרקטית. מבחינה מעשית, עולמו של האדם מחלחל גם למעשה החינוכי שלו, בין בדברים שהוא מודע להם, ובין בדברים שאינו מודע להם, ולכן האחריות כלפי התלמידים הייתה אמורה לכאורה לומר שמי שאינו בקריטריונים האלה אינו יכול להיות המחנך או המנהל של הצוות החינוכי.

אולם, כדי להכריע הכרעה זו צריך לבחון את האישיות בכללותה, שהלוא אף לא אחד מאתנו מהווה דמות מושלמת. אתה מתאר בשאלה את העובדה שהוא אדם נפלא, שהוא מנהל נהדר, ואני מסיק מדבריך גם שיש בו עוצמה גדולה של בין אדם לחבירו, של מסירות למעשה החינכוי, של מוסר ויושר ואמת. מדבריך אני מבין שהוא לקוי בתחומים כגון שמירת שבת או אכילה שאינה מותרת מבחינה הלכתית. זו כמובן תמונה הרבה יותר מורכבת, שכן יסוד החינוך הוא עשיית האדם טוב וישר, ואפשר שאף שהוא לקוי בתחומים מסוימים – דווקא הוא יכול ליצור את התשתית היותר עמוקה של דמות האדם אצל התלמידים.

לאמור: אילו היינו בטוחים שהוא מנהל מזיק – היה לא רק מותר לפטר אותו, אלא חובה לעשות כך, שכן האחריות שלנו כלפי התלמידים קודמת לסולידריות האנושית עימו. ברם, יכול להיות שהוא דווקא מצמיח דברים חיוניים לעבודת השם, לעשיית הטוב והישר בעיני ה' וכדו', ואז הפיטורין שלו אינם נכונים, בתוספת העובדה שמדובר בפגיעה בו.

על כן, נראה לי כי בשלב זה יהיה נכון יותר לדבר עימו בדיסקרטיות, לשתף אותו בהתלבטות, לבחון את עמדתו, ולשמוע מה הוא מתכוון לעשות לאור המציאות הקיימת. זו צריכה להיות שיחה כנה וגלויה, שבה גם יובלטו הצדדים הטובים שבו וגם החשש של ההורים. לאור השיחה – נראה שיהיה אפשר להבין מה נכון לעשות. והכל בזהירות, בבין אדם לחבירו ראוי גם כלפי המנהל, וגם כלפי התלמידים.

כל טוב 

יובל שרלו
הרב שרלו הוא ראש תחום אתיקה בארגון רבני צהר

לקריאה נוספת:

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

24 תגובות על “האם איש חינוך שאינו מקפיד על כל המצוות יכול לנהל מוסד חינוכי דתי?”

 1. Quqaqb הגיב:

  order naproxen without prescription omnicef 300mg generic order prevacid sale

 2. Aeoqab הגיב:

  purchase pioglitazone generic sildenafil pills 50mg order sildenafil without prescription

 3. Ukpmcj הגיב:

  order doxycycline without prescription buy ventolin pill buy cleocin 300mg pills

 4. Vnjmpv הגיב:

  alendronate over the counter alendronate 70mg price ibuprofen 600mg cheap

 5. Ujkedu הגיב:

  buy pepcid 40mg online order famotidine 20mg online order mirtazapine 30mg online cheap

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים